Ten sarkofag zachował się w wyjątkowym stanie, choć pochodzi z czasów Jezusa

Mający około 2000 lat sarkofag został znaleziony na terenie Strefy Gazy. Uwagę zwraca świetny stan, w jakim się zachował.
Ten sarkofag zachował się w wyjątkowym stanie, choć pochodzi z czasów Jezusa

Co więcej, grobowiec został wyłożony ołowiem, co było na tyle drogą praktyką, że musiał być przeznaczony dla osoby o stosunkowo wysokim statusie społecznym. W tej samej okolicy znajduje się więcej grobów, które tworzyły rzymską nekropolię. Jak na razie zlokalizowano około 90 takich obiektów, a ich łączna powierzchnia to mniej więcej 3500 metrów kwadratowych.

Czytaj też: Poznajcie Hinat, kobietę sprzed 2000 lat. Była przedstawicielką niezwykłego ludu

Palestyńskie Ministerstwo Turystyki i Antyków wydało oświadczenie w związku z dokonanym znaleziskiem. Z przedstawionych informacji wynika, że sarkofag nie został jeszcze otwarty. Trumnę umieszczono natomiast w ochronnym drewnianym pojemniku. O wysokiej pozycji pochowanej wewnątrz osoby może również świadczyć sama lokalizacja grobu, który jest oddalony o około 500 metrów od wybrzeża.

W sprawie wypowiedział się także rzecznik wspomnianego ministerstwa, Tareq Al-Af. Jak wyjaśnił, otwarcie sarkofagu nastąpi dopiero po przybyciu międzynarodowego eksperta od metalu. Dotychczasowe próby datowania tego obiektu opierały się na znalezionych w pobliżu dzbanach i innych artefaktach wykonanych z gliny. To właśnie na tej podstawie archeolodzy założyli, że mają do czynienia z pamiątkami po czasach rzymskich, liczącymi około dwóch tysięcy lat.

Sarkofag stanowi część rzymskiej nekropolii i może liczyć nawet 2000 lat

Niezwykle istotny pozostaje w tym przypadku fakt, iż grób zachował się w bardzo dobrym stanie. Wygląda na to, że pozostawał on zamknięty i uszczelniony przez dwa tysiące lat, kiedy to znajdował się pod ziemią. A skoro “czekał” na odnalezienie tak długo, to z pewnością problemem nie będą dwa miesiące, które prawdopodobnie miną, zanim naukowcy ustalą, kto został pochowany w środku.

Czytaj też: Nie amulet, nie tłuczek, a osobliwa starożytna “zabawka”. Tylko dorośli Rzymianie jej używali…

Na pozostałości rzymskiej nekropolii natrafili pracownicy budowlani. Jej obecność nie jest szczególnie zaskakująca, ponieważ to, co obecnie jest Strefą Gazy, w przeszłości było istotnym szlakiem handlowym, z którego korzystano na przestrzeni wieków. Obszar ten słynie ze znalezisk, choć z pewnością ich badania nie ułatwia fakt, że na miejscu trwają regularne starcia. Zarządza nim bowiem ugrupowanie islamistyczne znane jako Hamas, które od lat walczy z Izraelem.