Tajemnicza sekta pozostawiła po sobie zwój. Pustynne znalezisko ma tysiące lat

Pustynia Judzka obejmuje środkową część Izraela, a w ostatnim czasie znaleziono tam pewien zwój. Dokładniejsze ekspertyzy wykazały, że chodzi o coś, co naukowcy określają mianem Horoskopu
Tajemnicza sekta pozostawiła po sobie zwój. Pustynne znalezisko ma tysiące lat

Lektura wspomnianego tekstu sugeruje, iż data urodzenia danej osoby zapewnia jej konkretny znak zodiaku. Zależności jest znacznie więcej: miałaby również warunkować cechy fizyczne takiego człowieka i… równowagę światła oraz ciemności w jego duszy. Na podstawie przeprowadzonych badań eksperci mogą zyskać wgląd w system wierzeń funkcjonujący na tych terenach tysiące lat wcześniej.

Czytaj też: Pradawne piramidy z Ameryki Północnej. Zagadkowe znalezisko i dawne obserwatorium astronomiczne

Do zapisania zwoju jego autor bądź autorzy wykorzystali język hebrajski. Tekst zawiera znaki zapisane alfabetem greckim, aramejskim i starożytnym hebrajskim. Umieszczono w nim także kod. Z tego względu członkowie zespołu badawczego zakładają, że była to lektura przeznaczona dla osób wtajemniczonych – najprawdopodobniej przywódców rzeczonej sekty. 

Jeśli wierzyć ich sugestiom, każdy człowiek miałby przypisane cechy w oparciu o datę swojego urodzenia. Jak miałoby to działać? Chodzi o zależność, w której każda data w kalendarzu związana jest z określoną ilością światła lub ciemności. To z kolei miałoby warunkować ilość dobra lub zła znajdującego się w duszy osoby urodzonej w danym dniu. To dość prosta, choć oczywiście niepoparta naukowymi dowodami koncepcja.

Członkowie badanej sekty nazywali się dziećmi światłości. Wierzyli, że data urodzenia ma wpływ na obecność dobra i zła w duszy danego człowieka

Członkowie opisywanej sekty nazywali się dziećmi światłości. Archeolodzy sądzą, iż proces ich inicjacji był skomplikowany, ponieważ nie wystarczyły szczere chęci i wiara w głoszone przez członków ideały. Najwyraźniej do sekty nie mógł dołączyć każdy, ponieważ odrzucano ludzi urodzonych w “niewłaściwych” dniach. Ci, którzy przyszli na świat w czasie dominującej ciemności, nie mogli zostać uznani za dzieci światłości. 

Czytaj też: Gdzie trafił człowiek po wyjściu z Afryki? Nareszcie poznaliśmy odpowiedź 

Zdecydowanie lepiej znanymi i mającymi większą popularność tekstami z Bliskiego Wschodu są tzw. zwoje znad Morza Martwego. Ich datowanie sięga okresu sprzed około 2000 lat, co sprawia, iż mowa o jednych z najstarszych dokumentów spisanych w języku hebrajskim. Zwane także rękopisami z Qumran, zostały znalezione w latach 1947–1956 w 11 różnych grotach.