Ser halloumi nie jest współczesnym przysmakiem. Ma historię sięgającą kilku tysięcy lat

Ser halloumi cieszy nasze podniebienia od dawna, jednak wyniki badań archeologicznych pokazują, że spożywano go nawet wcześniej niż mogłoby się wydawać.
Ser halloumi nie jest współczesnym przysmakiem. Ma historię sięgającą kilku tysięcy lat

Naukowcy natrafili bowiem na fragmenty tego przysmaku liczące około 2600 lat. Poszukiwania prowadzono na terenie Sakkary, a odnalezione artefakty nie ograniczały się wyłącznie do żywności. Odczytane napisy okazały się zapisane demotyką, starożytnym pismem egipskim, które widnieje na przedmiotach pochodzących z okresu XXVI i XXVII dynastii.

Czytaj też: Niezwykła jaskinia grobowa w Izraelu – jak plan filmowy z “Indiany Jonesa”

Co ciekawe, to wcale nie najstarsze bloki tego sera, kojarzonego obecnie z Cyprem. Przed pięcioma laty udało się odnaleźć nawet starsze jego pozostałości, liczące około 3200 lat. Jak zapewne się domyślacie, ani w jednym ani w drugim przypadku raczej nie dałoby się skonsumować tych resztek. Wydobyte na terenie Sakkary wciąż znajdowały się wewnątrz naczyń i najprawdopodobniej zostały wyprodukowane z użyciem koziego i owczego mleka.

Interesująca jest etymologia nazwy tego przysmaku. Starożytni Egipcjanie rzekomo nazywali ten ser Haram, lecz w czasie epoki koptyjskiej zmieniono jego nazwę na Haloum. Halloumi cieszył się szczególną popularnością w XVII-wiecznych wschodnich obszarach basenu Morza Śródziemnego. Nie sposób określić natomiast, kiedy po raz pierwszy wyprodukowano ten rodzaj nabiału.

W 2018 roku znaleziono nawet starsze, bo liczące około 3200 lat pozostałości sera halloumi

Jeśli chodzi natomiast o Sakkarę, czyli miejsce, w którym wydobyto przytoczone artefakty, to jest ono prawdziwym rajem dla archeologów. To właśnie tam znaleziono słynną piramidę Dżesera, a w ostatnim czasie także liczne figury i grobowce należące do wysokich rangą kapłanów. Na przykład w 2020 roku archeolodzy natrafili na ponad 100 drewnianych trumien wraz z 40 posągami bóstwa znanego jako Sokaris.

Czytaj też: Tysiącletnie skarby na terenie Egiptu. Co dokładnie znaleźli archeolodzy?

Poza tym na uwagę zasługuje z pewnością odsłonięcie 7 grobowców skalnych, w tym trzech wywodzących się z Nowego Państwa i czterech ze Starego Państwa. Obok grobowców archeolodzy wydobyli tysiące amuletów z fajansu będącego rodzajem ceramiki, a także liczne posągi, drewniane koty, zmumifikowane koty i mumie innych zwierząt. Okres Starego Państwa przypadał na rządy III – VI dynastii, podczas gdy Nowego – XVIII, XIX i XX.