Słowiańskie skarby niedaleko Polski. Poza artefaktami z czasów chrześcijaństwa znaleziono także znacznie starsze

Ostatnie dokonania archeologów, którzy prowadzili wykopaliska na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, doprowadziły do znalezienia licznych i bardzo cennych obiektów. Pochodzą one nie tylko z czasów, gdy na tych terenach pojawiło się chrześcijaństwo, ale również znacznie starszego okresu.
Słowiańskie skarby niedaleko Polski. Poza artefaktami z czasów chrześcijaństwa znaleziono także znacznie starsze

Jak wynika z udostępnionych do tej pory informacji, uczestnicy prowadzonych wykopalisk wydobyli jak na razie siedem mieczy z epoki brązu, około sześciu tysięcy srebrnych monet i dwa chrześcijańskie pojemniki na relikwiarze. Miecze mogły być pierwotnie złożone w formie ofiary i wywodzą się z epoki brązu. Zdaniem badaczy mają one około 3000 lat.

Czytaj też: Średniowieczna szlachcianka z wydrążoną czaszką. Odkryto w Niemczech makabryczny grób

Znalezisko jest wyjątkowe choćby ze względu na fakt, iż nigdy przedtem na tych terenach nie znaleziono tak wielu mieczy datowanych na epokę brązu. Ta na obszarze objętym wykopaliskami rozpoczęła się około 2200 roku p.n.e., podczas gdy jej koniec nastąpił w okolicach 1000-700 roku p.n.e. Równie ciekawe jak kwestia oręża okazują się sprawy związane ze wspomnianymi monetami. Te w większości pochodzą z Niemiec Zachodnich i regionu Miśni-Górnych Łużyc.

Skarby w postaci mieczy, monet i pojemników na relikwiarze dostarczają informacji zarówno na temat epoki brązu, jak i czasów chrześcijaństwa

Co ciekawe, około 10% tych kosztowności pochodzi z Anglii, Danii, Czech i Węgier. Archeolodzy zaangażowani w badania prowadzone w Meklemburgii-Pomorzu Przednim przekonują, że mowa o największym jak dotąd zbiorze słowiańskich monet znalezionym po drugiej wojnie światowej. Analizy tych artefaktów powinny dostarczyć cennych informacji na temat stosunków handlowych w XI wieku.

Czytaj też: To wyjątkowo duży prehistoryczny cmentarz. Znaleziono go w Europie

A przecież na tym dokonania członków zespołu badawczego się nie kończą. Ich łupem padły także dwa pojemniki na relikwiarze. Wydobyto je na Pojezierzu Meklemburskim. Poza nimi uwagę archeologów zwróciło około 1700 monet, liczne pierścionki, naszyjnik z pereł, kryształy górskie i koraliki karneolu. Pod względem historycznym to pojemniki na relikwiarze wydają się szczególnie interesujące. Z opisów wynika, jakoby znacząco się wyróżniały i były dowodem na występowanie wiary chrześcijańskiej w tych okolicach. To o tyle wyjątkowe, że w ówczesnym okresie dominowały tam inne wierzenia.