Starożytna mozaika powstała w konkretnym celu. Ukazuje mitologiczną postać 

Kalliope była według greckiej mitologii muzą poezji epickiej i często przedstawiano ją na różnego rodzaju dziełach. Prowadzone w Turcji wykopaliska doprowadziły do odsłonięcia mozaiki ukazującej tę postać.
Starożytna mozaika powstała w konkretnym celu. Ukazuje mitologiczną postać 

Archeolodzy działali na południu kraju, w Side, gdzie zidentyfikowali podłogę pochodzącą z II wieku p.n.e. Miasto, którego geneza sięga czasów starożytnych, było dawniej bardzo istotnym ośrodkiem, co wynikało z obecności portu. Nic dziwnego, że założone w VIII wieku p.n.e. Side wzbudza wielkie zainteresowanie wśród badaczy historii.

Czytaj też: Kamienna skrzynia w dawnej świątyni. Prekolumbijski lud wciąż zastanawia archeologów

Na przestrzeni kolejnych stuleci mieszkańcy miasta musieli uznawać zwierzchnictwo innych ludów, między innymi Rzymian, Seldżuków czy Osmanów. Historia miasta jest tak bogata, że nawet pomimo prowadzonych od lat 40. ubiegłego wieku wykopalisk archeolodzy wciąż docierają do nieznanych wcześniej artefaktów. Tym razem chodzi o tytułową mozaikę.

O sprawie poinformowali przedstawiciele tureckich władz. Z wydanego komunikatu wynika, że mozaika sięga II wieku p.n.e. i została zidentyfikowana w ramach projektu Ancient Side. Jego założeniem jest wyburzanie nielegalnie stojących budynków oraz rekonstrukcja ruin w zgodzie z historycznym kształtem.

Znaleziona przez archeologów mozaika pochodzi z II wieku p.n.e. Uwieczniona na niej postać to muza Kalliope, patronka poezji epickiej

Do sieci trafiły materiały, na których możemy dostrzec owoce wykopalisk archeologicznych prowadzonych w ostatnim czasie. Podłoga zachowała się w bardzo dobrym stanie, a widniejąca na niej mozaika ukazuje Kalliope. Można się domyślić, iż wybór tej postaci był związany z ówczesnymi wierzeniami, wszak mówimy o mitologicznej córce Zeusa i tytanidy Mnemosyne.

Czytaj też: Historia ludzkości do poprawki. Archeolodzy kompletnie przestrzelili datowanie

Kalliope zaliczano do dziewięciu muz olimpijskich, przy czym jej pozycja była bardzo mocna. Kiedy artyści chcieli przedstawić tę postać, to zazwyczaj prezentowali ją jako kobietę trzymającą tabliczkę i rylec. Miało to rzecz jasna symbolizować sztukę, z którą Kalliope była silnie związana.