Prehistoryczne obiekty i szkielet dziecka. Znaleziska na wschodzie Polski sięgają tysiące lat wstecz

Prace budowlane związane z obwodnicą Chełma sprowadziły na miejsce archeologów. Dzięki wykonanym przez nich ekspertyzom udało się znaleźć obiekty pochodzące z czasów prehistorycznych.
Prehistoryczne obiekty i szkielet dziecka. Znaleziska na wschodzie Polski sięgają tysiące lat wstecz

Mówimy bowiem o znaleziskach wywodzących się z epoki brązu oraz żelaza. A wszystko to dzięki budowie obwodnicy Chełma, na wysokości miejscowości Srebrzyszcze. Badacze natknęli się tam na kilkanaście budynków mieszkalnych będących czymś w rodzaju półziemianek. Poza tym zidentyfikowali kilka konstrukcji słupowych, fragmenty naczyń ceramicznych oraz ludzkie i zwierzęce szczątki.

Czytaj też: Rysunki naskalne pomogły przetrwać ponad stu pokoleniom. To najstarsze takie malowidła w całym regionie

Jeśli chodzi o kości, to co najmniej jeden szkielet okazał się należeć do dziecka. Pozostałe przypisano zwierzętom gospodarskim. W przypadku dziecięcego grobu znaleziono dwa naczynia ceramiczne, dwie siekierki wykonane z krzemienia narzutowego oraz bursztynową ozdobę. Zwłoki umieszczono w pozycji skurczonej i otoczono kamieniami. Szczegółowych informacji na temat dokonanych znalezisk dostarczył serwis Nauka w Polsce.

Szkielet dziecka, kości zwierząt oraz różnego rodzaju przedmioty pochodzą z czasów prehistorycznych. Ich datowanie wskazuje na epokę brązu oraz żelaza

Osobny grób okazał się wypełniony ośmioma szkieletami krów oraz dwoma należącymi do owiec. W trzecim ówcześni mieszkańcy złożyli kości należące do co najmniej dwunastu dzikich świń. Datowanie dokonanych znalezisk sugeruje, jakoby pochodziły one z okresu od 2500 do 2000 roku p.n.e. To z kolei prowadzi do sugestii, że chodzi o powiązania z neolityczną kulturą amfor kulistych. Jej zasięg był naprawdę imponujący, gdyż obejmowała tereny dorzecza Łaby, Polski, Mołdawii oraz Wołynia i Podola.

Czytaj też: Medalion rzymskiego cesarza spoczywał na cmentarzu. Archeolodzy znaleźli też butelki o zaskakującym przeznaczeniu

Jakie były cechy charakterystyczne kultury amfor kulistych? Do jej identyfikacji wykorzystuje się między innymi analizy poświęcone ceramice mającej nietypowy kształt. Przedstawiciele takich społeczności mieli również tendencję do mieszkania w ziemiankach i półziemiankach, choć znane im były klasyczne konstrukcje naziemne. Dotychczasowe znaleziska dokonane w czasie budowy obwodnicy zwróciły uwagę świata nauki i mają być kontynuowane. To kolejny sukces archeologów znad Wisły – niedawno informowaliśmy o odkryciach dokonanych w okolicach Rzeszowa. Tamtejsze znaleziska okazały się sięgać epoki żelaza.