Czym były istoty rysowane przez naszych przodków? Sztuka jaskiniowa ponownie pod lupą

Naukowcy z Uniwersytetu Complutense postanowili ponownie przeanalizować rysunki naskalne znajdujące się w jaskini La Pasiega w Kantabrii. Zlokalizowane na północy Hiszpanii miejsce zawiera nawet sto jaskiń, których datowanie sięga okresu sprzed 12 000 do 50 000 lat. 
Czym były istoty rysowane przez naszych przodków? Sztuka jaskiniowa ponownie pod lupą

Jak piszą na łamach Antiquity, archeolodzy chcieli dokonać ponownych ekspertyz obejmujących sztukę jaskiniową znalezioną na ścianach La Pasiegi. Dzięki przeprowadzonym analizom poznaliśmy kilka istotnych faktów w tej sprawie. Chodzi przede wszystkim o identyfikację nieznanych do tej pory sylwetek. Wydają się one przedstawiać zwierzęta takie jak konie czy jelenie oraz wymarły już tury. 

Czytaj też: Tajemnicza jaskinia skrywała, czym naprawdę jest ludzkość. Niewiarygodne, jak stare są te kości

Bardziej tajemnicze okazują się natomiast czworokątne symbole, paski i malowane kropki. Zanim w ogóle udało się dokonać tego rozpoznania, uczestnicy wyprawy na północ Hiszpanii zrobili zdjęcia ścian jaskini. Wykorzystali w tym celu tzw. fotografię stereoskopową, której używa się do tworzenia pozornie trójwymiarowych obrazów. Taki efekt można uzyskać poprzez delikatne przesunięcie dwóch naniesionych na siebie zdjęć.

W takich okolicznościach udało się rozpoznać obiekty, które do tej pory unikały uwadze badaczy. Szczególne zainteresowanie wzbudziły niewidziane wcześniej sylwetki zwierząt, będących najprawdopodobniej dwoma końmi oraz turem. Oczywiście pojawia się pytanie: jakim cudem naukowcy nie zauważyli wcześniej tych zwierząt, skoro rysunki naskalne z La Pasiegi były poddawane wielokrotnym obserwacjom?

Sztuka jaskiniowa znaleziona w jaskini La Pasiega na północy Hiszpanii okazała się przedstawiać nieznane do tej pory wizerunki zwierząt

Wydaje się, iż komplikacje wynikały z obecności naturalnych zagłębień w ścianach jaskini. Takowe były zdaniem autorów wspomnianej publikacji wykorzystywane w formie uzupełnienia dla samych malunków. Zidentyfikowane obrazy pokazują, że postęp technologiczny może odgrywać kluczową rolę w rozpoznawaniu obiektów, które przedtem ukrywały się przed ludzkim wzrokiem.

Czytaj też: Człowiek lodu nie był tym, za kogo go uważamy. Nowe ustalenia na temat tajemniczej postaci sprzed tysięcy lat

Jak wyjaśniają naukowcy z Madrytu, dzięki zastosowanym narzędziom można było rozpoznać korelacje między obrazami a nieregularnościami ścian jaskini. Takowych nie dałoby się natomiast dostrzec na dwuwymiarowych zdjęciach. Z tego względu podkreślają, że paleolitycznej sztuki naskalnej nie powinno się poznawać wyłącznie z perspektywy rysunków i rycin, ale także cech topograficznych skał, na które nanoszono te wizerunki.