Tamtejsza sztuka naskalna liczy tysiące lat. Archeolodzy odnaleźli aż 16 nieznanych wcześniej stanowisk

Ważne osiągnięcia mają na swoim koncie przedstawiciele brazylijskiego świata nauki. To właśnie oni zidentyfikowali niedawno 16 nowych stanowisk zawierających sztukę naskalną, której datowanie sięga nawet 2000 lat wstecz. 
Tamtejsza sztuka naskalna liczy tysiące lat. Archeolodzy odnaleźli aż 16 nieznanych wcześniej stanowisk

Tak imponujących znalezisk dokonali naukowcy będący przedstawicielami brazylijskiego IPHAN (Instituto do Patrimônio Histórico e Artístico Nacional). Prowadzone przez nich działania miały miejsce w regionie Jalapão, a ostateczne rezultaty mogą robić gigantyczne wrażenie. Chodzi bowiem o sztukę naskalną, która powstała w tym samym okresie, co żywot Jezusa Chrystusa toczony tysiące kilometrów dalej.

Czytaj też: Obsydianowe ostrze i legendarna wyprawa po złoto. Ta historia rozegrała się naprawdę

Co przedstawiają te niebywałe dzieła? Chodzi o odciski ludzi oraz innych zwierząt, takich jak dzikie świnie i jelenie. Szczególnie intrygujące wydają się przy tym obiekty, które przywodzą na myśl ciała niebieskie. Paradoksalnie, datowanie rysunków nie musi robić na archeologach wielkiego wrażenia – to ze względu na fakt, iż wspomniany region słynie ze znacznie starszych dowodów na ludzką obecność, mających nawet 12 000 lat.

Z drugiej strony, w tym przypadku można byłoby stwierdzić, iż liczy się nie wiek, lecz ilość. Bo choć faktycznie znajdowano tam takie artefakty, to badaczom wciąż brakuje znalezisk, które mogłyby stanowić istotne źródło informacji na temat rdzennych mieszkańców dzisiejszej Brazylii. Ci mogli trafić do Jalapão ze względu na unikalny biom tam występujący, składający się z wydm, płaskowyżów oraz sawanny.

Sztuka naskalna znaleziona w regionie Jalapão ma około 2000 lat. Tamtejsze rysunki przedstawiają odciski ludzi oraz innych zwierząt, a także potencjalne ciała niebieskie

Niestety, tak cenne miejsca są zagrożone zniknięciem, a to za sprawą zniszczeń – zarówno wynikających z przyczyn naturalnych, jak i ze szkodliwej działalności człowieka. Próbując przeciwdziałać całemu procederowi, przedstawiciele IPHAN prowadzą różnego rodzaju kampanie. Być może znaleziska archeologiczne z ostatniego czasu będą stanowiły dodatkowy impuls do działania w tym zakresie.

Czytaj też: Bagna zawierały liczące tysiące lat skarby. Dawne bogactwa pochodzą z kilku różnych epok

Wydaje się, że bez odpowiedniej kampanii edukacyjnej, mającej na celu zwalczanie aktów wandalizmu, pożarów i wycinki drzew, uda się powstrzymać proces niszczenia ekosystemu Jalapão bądź przynajmniej spowolnić jego postępowanie. Będzie to korzystne zarówno z punktu widzenia ekologii, jak i archeologii, wszak niewiele jest na świecie stanowisk zawierających dowody sprzed nawet 12 000 lat.