Szympansy lepsze od ludzi w testach pamięci

Prof. Matsuzawa, badacz percepcji i umysłów szympansów, twórca i szef słynnego “Projektu Ai”, był jednym z gości majowego Festiwalu Kopernika w Krakowie, poświęconego fenomenowi geniuszu.

Doświadczenia z szympansami pokazują, że potrafią one porządkować liczby od 0 do 19 we właściwej kolejności, a niektóre testy pamięci rozwiązują szybciej i dokładniej niż studenci – mówi światowej sławy prymatolog z Japonii, prof. Tetsuro Matsuzawa.

Japoński prymatolog od 1978 r. prowadzi na Uniwersytecie w Kioto projekt badawczy, w ramach którego nauczył szympansicę Ai i inne osobniki tego gatunku rozpoznawania oraz porządkowania małych liczb naturalnych. Badania mają też na celu poznanie percepcji wizualnej szympansów, w tym zdolności identyfikowania przez nie kolorów.

Jak wyjaśnił prof. Matsuzawa trwający już blisko 40 lat projekt rozrósł się i objął z czasem – oprócz 38-letniej dziś Ai i jej syna, 15-letniego Ayumu – kilkanaście innych szympansów trzech pokoleń. Japoński prymatolog użył testów podobnych do tych, które stosują psycholodzy badający pamięć numeryczną małych dzieci. Na monitorze komputera pojawiały się i znikały kolejne cyfry arabskie, a zadaniem badanych małp było ich ułożenie w odpowiednim porządku przez dotykanie ekranu. Wyniki były zdumiewające.

“Jedną z wersji testu pamięci, jaki rozwiązywały szympansy, był tzw. “masking test”. Polegał on na tym, że na ekranie pojawiają się cyfry arabskie od 1 do 9 w losowo wybranych miejscach ekranu. Zadanie polegało na wyklikaniu całej kombinacji we właściwym porządku. Utrudnieniem było to, że kiedy szympans naciska cyfrę “1”, pozostałe cyfry znikały, zakryte przez białe prostokąciki. Mimo to małpy potrafiły sobie poradzić z zadaniem, gdyż odtwarzały z pamięci całą serię symboli. W dodatku, to zadanie młode szympansy wykonały dokładniej i szybciej od ludzi” – opowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Matsuzawa.

Dzięki innym eksperymentom przeprowadzonym w jego laboratorium siedem szympansów nauczyło się układać liczby od 0 do 19 w odpowiedniej kolejności. Zdaniem uczonego, wskazuje to, że najbliżsi ewolucyjni kuzyni człowieka przejawiają pewne matematyczne zdolności.

“Nasze doświadczenia w laboratorium mogą być kolejnym z dowodów przeciw obiegowej opinii, że człowiek jest istotą, która zawsze najlepiej potrafi operować liczbami. Widzimy, że w tym przypadku tak nie jest” – dodał Japończyk.

Czytaj więcej: