Starożytny napis zdradza sekrety słabo poznanej krainy. Archeolodzy odczytali jego treść

Kommagena i poświęcone jej wzmianki sięgają czasów starożytnych. Położona na Bliskim Wschodzie, stanowi nie lada wyzwanie dla badaczy, którzy próbują jak najlepiej zrozumieć okoliczności funkcjonowania tamtejszego społeczeństwa.
Starożytny napis zdradza sekrety słabo poznanej krainy. Archeolodzy odczytali jego treść

Bardzo przydatne mogą okazać się w tym kontekście informacje płynące z badań poświęconych pewnemu napisowi. Jego datowanie sugeruje, że ma około 2100 lat, natomiast autorem inskrypcji był Antioch z Kommageny. Obiekt ten został znaleziony w tureckiej wsi Önevler w ubiegłym roku.

Czytaj też: 6000-letnie kopce w okolicach Polski. W środku znajdowało się coś niespodziewanego

Niewielkich rozmiarów kraina i jej mieszkańcy nie mieli łatwego zadania, ponieważ musieli mierzyć się z regularnymi próbami podboju. Na przykład pod koniec VIII wieku p.n.e. skutecznego ataku dokonał asyryjski król Sargon II, a w 333 roku p.n.e. wyczyn ten powtórzył sam Aleksander Wielki. 

Co ciekawe, król Antioch I twierdził, że pochodzi od Dariusza I, trzeciego szachinszacha Imperium Achemenidów. Ostatecznie Kommagena została wchłonięta przez Cesarstwo Rzymskie, stając się częścią prowincji zwanej Syrią, co nastąpiło w 72 roku. Czy wspomniany napis może powiedzieć na temat tej krainy coś jeszcze?

Za odkryciem inskrypcji stoją lokalni mieszkańcy, którzy o znalezisku poinformowali archeologów. Ci pojawili się na miejscu i stwierdzili, że płaskorzeźba, z którą mają do czynienia, musiała być powiązana z prowadzonym na tym obszarze kultem. Nietypowe dzieło przedstawia uścisk dłoni, a w pobliżu udało się zlokalizować stele pokryte różnego rodzaju napisami.

Napis odnaleziony na terenie Turcji stanowi instrukcję wydaną przez króla Kommageny względem mieszkańców tej krainy

Ze względu na ukształtowanie terenu i bardzo trudny dostęp do tego miejsca, artefakty zostały przetransportowane do miasta Perre, gdzie zajęli się nimi eksperci. Za ustaleniami w tej sprawie stoją między innymi Charles Crowther z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Margherita Facella z Uniwersytetu w Pizie. Jednym z najważniejszych wniosków wyciągniętych przez autorów było to, iż władca Kommageny zwracał się do jej mieszkańców.

Czytaj też: Średniowieczne szkielety i niezidentyfikowane konstrukcje. Oto efekt wykopalisk prowadzonych na terenie Polski

Umieszczone na tablicach napisy miały formę instrukcji. Antioch I wzywał swoich poddanych do przestrzegania i szanowania prawa. Po drugiej stronie umieszczono natomiast scenę ukazującą nie tylko tego władcę, ale również Mitrydatesa I. Już na tym etapie ekspertyz członkowie zespołu badawczego są przekonani, że zgromadzone informacje powinny rzucić nowe światło na historię Kommageny i jej mieszkańców.