Tajemnicza choroba psów rozprzestrzenia się po USA

Tajemnicza choroba układu oddechowego atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Zwierzęta wykazują takie objawy, jak kaszel, kichanie, wydzielina z nosa i oczu, a także letarg.
Tajemnicza choroba atakuje psy w USA, ale weterynarze apelują o spokój /Fot. Freepik

Tajemnicza choroba atakuje psy w USA, ale weterynarze apelują o spokój /Fot. Freepik

Pierwsze zgłoszenie o nietypowej chorobie u psów trafiło do Departamentu Rolnictwa Stanu Oregon (ODA) w sierpniu, a do teraz odnotowano ponad 200 przypadków. Weterynarze w innych stanach, np. New Hampshire, Kolorado i Illinois, zgłaszali podobne objawy chorobowe już rok wcześniej. Choć przypadłość nie została zidentyfikowana, jest określana jako “atypowa zakaźna choroba układu oddechowego psów”.

Czytaj też: Psy w niebezpieczeństwie? Kleszcze źródłem nieznanej choroby

Wydaje się, że jest to nowa i nietypowa choroba układu oddechowego, na którą cierpią psy w różnych częściach Stanów Zjednoczonych. Nie zidentyfikowano czynnika wywołującego chorobę, więc trudno ją leczyć, co może prowadzić do śmierci niektórych czworonogów.

Nieznana choroba układu oddechowego atakuje amerykańskie psy

Na podstawie zgłoszonych dotychczas przypadków stwierdzono, że wszystkie przypadki wydają się mieć wspólną etiologię wirusową. Wszelkie badania diagnostyczne dają negatywne wyniki, a przyczyna zachorowań pozostaje nieznana. W kilku przypadkach wykryto obecność Mycoplasma cynos, ale weterynarze nie uważają, że to właśnie te bakterie są źródłem zachorowań.

Czytaj też: Bardziej troszczymy się o psy czy koty? Odpowiedź może zaskoczyć

Zgłoszone przypadki wydają się należeć do trzech ogólnych zespołów klinicznych:

  • przewlekłego łagodnego i umiarkowanego zapalenia tchawicy i oskrzeli, które trwa co najmniej 6-8 tygodni i minimalnie lub w ogóle nie reaguje na antybiotyki;
  • przewlekłego zapalenia płuc, które minimalnie lub w ogóle nie reaguje na antybiotyki;
  • ostrego zapalenia płuc, które szybko przyjmuje ciężką posiać i prowadzi do drastycznego pogorszenia stanu zdrowia w ciągu zaledwie 24-36 godzin.

ODA współpracuje z patologami i wirusologami, czekając na wyniki sekwencjonowania genomu kilku próbek pobranych od chorych psów. Weterynarze apelują o spokój, bo liczba zgłoszonych przypadków wciąż jest niewielka w stosunku do wszystkich psów w stanie Oregon.

Nieznana choroba zaatakowała w stanie Oregon /Fot. Unsplash

W populacji psów mogą występować okresowe ogniska zakaźnej choroby układu oddechowego psów (CIRDC). Co najmniej dziewięć różnych znanych bakterii i wirusów powiązano z CIRDC. Często występuje infekcja więcej niż jednym czynnikiem bakteryjnym lub wirusowym.

Dr Stephen Kochis, dyrektor medyczny Oregon Humane Society, dodaje:

Nie chcę, aby ludzie wpadli w panikę. Nie obserwujemy wzrostu liczby chorób układu oddechowego wykraczającego poza zwykłe oczekiwania dotyczące chorób układu oddechowego u zwierząt domowych w tym okresie.

Nie odnotowano wystąpienia przypadków tajemniczej choroby psów poza Stanami Zjednoczonymi.