Z dnia na dzień rośnie liczba firm, które wznawiają działalność. Trudno jednak utrzymać dotychczasowy tryb pracy w nowych warunkach. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia pracodawca musi zapewnić pracownikom możliwość zachowania odpowiedniego dystansu od innych współpracowników, a także dostarczyć środki ochrony – np. żele antybakteryjne.

Wciąż nie wiadomo, co z zasłanianiem twarzy w miejscach pracy. Czy biurowi koledzy, którzy na co dzień zajmują wspólne pomieszczenie, będą musieli pracować w maseczkach? Niewykluczone, że tak – jeśli między biurkami nie zostanie zachowany należyty odstęp.

Do tego dochodzi obowiązek regularnego odkażania przestrzeni wspólnych, z których korzystać mogą wszyscy pracownicy – na przykład pokoi socjalnych czy kuchni.

Jednak, żeby skutecznie zadbać o bezpieczeństwo pracowników oraz komfort ich pracy, pracodawca może zdecydować o przeprowadzeniu wśród zespołu testów wykrywających przeciwciała Anty-SARS-CoV-2.

– Nie chodzi jedynie o zapewnienie odpowiedniej odległości między stanowiskami pracy, środków higieny osobistej czy środków do dezynfekcji. Jak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań opinii, pracownikom w obecnej sytuacji zależy na stabilności zatrudnienia, na otwartej komunikacji oraz na zaufaniu – mówi Wioletta Bykas-Darnowska, dyrektor HR w ALAB laboratoria.

– Jako pracodawcy musimy zadbać o dobre samopoczucie naszych pracowników. ALAB laboratoria przygotowały na okres pandemii specjalną ofertę dla firm, która wesprze nowo obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Uważamy, że oprócz przestrzegania higieny i zachowania odpowiedniego dystansu w miejscu pracy, warto zlecić badania laboratoryjne krwi, które wykażą, czy pracownik ma lub miał kontakt z koronawirusem. Badania w kierunku COVID-19 są możliwe do wykonania w całej Polsce w ALAB laboratoria w prawie 300 punktach pobrań, które gwarantują standardy bezpieczeństwa na bardzo wysokim poziomie – dodaje Wioletta Bykas-Darnowska.

 

Testy na koronawirusa dla pracowników

Przeprowadzanie testów na szeroką skalę od dawna rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus już w marcu mówił, że tylko badania wykonywane u jak największej liczby osób mogą dać nam pełny obraz rozwoju koronawirusa.

– Najskuteczniejszym środkiem w walce z epidemią jest przerywanie łańcuchów zakażeń. Musimy wiedzieć, gdzie dochodzi do zakażeń. Nie da się gasić pożaru z zawiązanymi oczami. Mamy proste przesłanie dla wszystkich krajów: testujcie, testujcie, testujcie – mówił na jednej z konferencji prasowych.

Tym bardziej, że zgodnie z szacunkami światowych ekspertów ds. epidemiologii, nawet 80 proc. zakażonych wirusem SARS-CoV-2 może przechodzić infekcję bezobjawowo. Takie osoby mogą stać się „cichymi nosicielami”. Sami nie wiedząc o zakażeniu, bezwiednie będą zarażać innych, dla których wirus nie będzie miał już tak łagodnego przebiegu.

„Cichy nosiciel” może zostać „zdemaskowany” dzięki testom na obecność przeciwciał w kierunku SARS-CoV-2. Wykrycie obecności przeciwciał pozwoli określić, czy mogło dojść do infekcji i na jakim jej etapie jest obecnie zakażony. Szybka reakcja i ewentualne odizolowanie zakażonego pracownika do czasu pełnego wyzdrowienia, pozwoli uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Nie tylko uchronimy kolejnych pracowników przed zakażeniem, ale też firmę przed nieprzewidzianymi przestojami, spowodowanymi kwarantanną pracowników, chorobą czy hospitalizacją.

Szczególnie ważne jest przeprowadzanie badań wśród pracowników, którzy mają kontakty z klientami z zewnątrz. W takiej sytuacji ryzyko dalszego roznoszenia infekcji znacząco rośnie.

 

Jak można zorganizować badania na koronawirusa w pracy?

Jedną z firm diagnostycznych, które już mają w swojej ofercie badania serologiczne wykrywające przeciwciała SARS-CoV-2 jest ALAB laboratoria. Przeprowadzenie testu nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Od pacjenta pobierana jest po prostu próbka krwi. Sprawę dodatkowo ułatwia fakt, że pacjent nie musi być na czczo ani stawiać się do punktu pobrań rankiem. Godzina pobrania czy posiłek nie wpływają bowiem na ilość przeciwciał obecnych we krwi.

W ramach oferty „Bezpieczny powrót do pracy” ALAB laboratoria umożliwia przeprowadzenie badań wszystkich pracowników. Co ciekawe – pracownicy niekoniecznie muszą sami stawiać się do punktu pobrań. Firma może np. umówić specjalny mobilny punkt pobrań lub przeprowadzić badania w miejscu pracy i dostarczyć próbki w ustalone miejsce.

W badaniu oznaczane są dwie klasy przeciwciał w kierunku koronawirusa – przeciwciała IgM i IgG. Są to poszczególne rodziny przeciwciał, których obecność świadczy o kontekście organizmu z patogenem. Pojawiają się w przebiegu infekcji sekwencyjnie – najpierw pojawiają się przeciwciała z klasy M, które świadczą o trwającym zakażeniu i aktywnej walce organizmu z infekcją.

W miarę wygaszania infekcji te przeciwciała zanikają, a pojawiają się przeciwciała w klasie G. Są one odpowiedzialne za odporność trwałą i świadczą o przechorowaniu zakażenia. Pacjent, który posiada przeciwciała tylko w klasie G nie jest zakaźny dla innych.

Właśnie dlatego najbardziej miarodajny wynik dają testy sprawdzające obecność obu tych przeciwciał we krwi pacjenta.

Wyniki badań trafiają do każdego pacjenta indywidualnie, a odebrać je można przez aplikację, lub podejrzeń na stronie internetowej – podając specjalnie wygenerowany w trakcie badania numer. Jeśli badania zleca lekarz zakładowy, on także będzie miał dostęp do wyników.

Wynik badania na obecność przeciwciał określa obecność lub nieobecność przeciwciał z danej grupy. Zależnie od wyniku pacjent może zostać skierowany do dalszej diagnostyki lekarskiej.


Więcej informacji o testach w kierunku koronawirusa i bezpiecznym powrocie do pracy: https://www.alablaboratoria.pl/20074-bezpieczny-powrot-do-pracy