Threads zmierza do Europy? Jest jednak pewien haczyk

Serwis Threads to nowość wśród platform społecznościowych. Alternatywa dla Twittera od Mety została wprowadzona na rynek już jakiś czas temu, jednak do tej pory nie jest dostępna w Europie. Być może wkrótce się to zmieni.
Threads zmierza do Europy? Jest jednak pewien haczyk

Threads pojawi się w Europie i to szybciej niż nam się wydawało

Kiedy Elon Musk zaczął rządzić Twitterem, platforma stała się prawdziwą piaskownicą dla dziwacznych eksperymentów miliardera. Nic więc dziwnego, że dość szybko zaczęły pojawiać się alternatywy, takie jak Mastodon czy właśnie Threads. Ten ostatni serwis jest dziełem Mety i z wyglądu przypomina połączenie Instagrama z Twitterem. Rejestracja tam też była od początku bardzo łatwa, dzięki integracji z jednym z najpopularniejszych serwisów na świcie. W efekcie wystarczyło zaledwie pięć dni, by Wątki zdobyły 100 mln użytkowników. Co najważniejsze – udało się tego dokonać z ograniczoną dostępnością, bo aplikacja nadal nie trafiła do Europy.

Czytaj też: Apple łata luki w zabezpieczeniach swoich sprzętów. Jak najszybciej zainstaluj te aktualizacje

W ciągu ostatnich miesięcy Meta dodała do swojej platformy kilka nowych funkcji oraz ulepszeń, ale wciąż nie udało jej się rozwiązać głównego problemu. Nowy raport wskazuje jednak, że gigant może wprowadzić Threads na nasz kontynent jeszcze w tym roku, co może zapewnić firmie ponad 40 mln dodatkowych użytkowników miesięcznie. Byłby to więc ogromny krok naprzód, natomiast dla obywateli UE kolejna alternatywa dla dostępnych na rynku serwisów.

Unia Europejska ma jedne z najsurowszych prokonsumenckich przepisów na świecie i dokładnie kontroluje aplikacje i usługi, zwłaszcza te związane z mediami społecznościowymi. Właśnie z tego powodu Threads nie pojawiło się na terenie państw członkowskich, bo w aplikacji brakowało kilku znaczących funkcji, m.in. możliwości usunięcia konta bez konieczności usuwania tego na Instagramie. Z czasem to zostało naprawione, choć nadal dochodzi kilka kwestii, którymi Meta musi się zająć, by sprostać wymaganiom.

Czytaj też: Dzięki tej aplikacji na Windowsa Twój telefon będzie mógł służyć jako kamerka internetowa

Jak donosi  The Wall Street Journal, firma chce umożliwić europejskim użytkownikom korzystanie z serwisu bez zakładania profilu, wyłącznie w celach konsumpcyjnych, co rozwiązałoby wiele problemów regulacyjnych. Nie wiadomo tylko, czy tylko w taki sposób moglibyśmy z serwisu korzystać. Jednak treści przeznaczone do takiej „czystej konsumpcji” miałyby być całkowicie wolne od reklam.

Czytaj też: Nowość z tegorocznych iPhone’ów 15 Pro zawita na pokład całej nadchodzącej serii

Meta z pewnością chce wprowadzić Threads do Europy, co jest zrozumiałe. W październiku, zgodnie ze słowami Marka Zuckerberga, serwis miał „niecałe 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie”, więc perspektywa kolejnych około 40 mln jest naprawdę łakomym kąskiem. O ile uda się sprostać wszystkim wymaganiom stawianym przez UE. Warto też pamiętać, że choć raport TWSJ powołuje się na źródła prosto z firmy, to Meta niczego jeszcze nie ogłosiła oficjalnie. Pozostaje nam poczekać i dowiedzieć się, jakie są plany giganta i jakie ograniczenia będą obowiązywać europejskich użytkowników w porównaniu z resztą świata.