Gigantyczny topór na środku pustyni. Pochodzi sprzed 200 tysięcy lat

Prace archeologów prowadzone na terenie pustyni Arabskiej przyniosły niesamowite efekty. Znaleźli oni imponujących rozmiarów siekiery ręczne, których datowanie wskazuje na pochodzenie sprzed nawet 200 tysięcy lat.
Gigantyczny topór na środku pustyni. Pochodzi sprzed 200 tysięcy lat

Areną działań badaczy było stanowisko archeologiczne Al-Qurh. To właśnie tam poszukiwali oni dowodów na obecność ludzi, ale wydaje się, że efekt końcowy przebił oczekiwania nawet samych uczestników ekspedycji. Wydobyli oni bowiem topór ręczny wykonany z miękkiego bazaltu i mający ponad pół metra długości. Przy tak imponujących rozmiarach możemy mówić o jednym z największych dwustronnych toporów znanych nauce.

Czytaj też: Starożytny kult w Europie Środkowej. Archeolodzy odnaleźli pozostałości dwóch świątyń

Spore gabaryty powodowały, że operowanie tego typu narzędziem wymagało najprawdopodobniej użycia obu dłoni. Siekiera została wykonana tak, aby posiadała ostrą i wytrzymałą krawędź przeznaczoną do siekania bądź cięcia. Zdaniem naukowców tego typu obiektów używano do obrabiania upolowanych zwierząt i porcjowania mięsa.

Nie można jednocześnie wykluczyć scenariusza, w którym opisywany topór pełnił przede wszystkim funkcję symboliczną. W tym przypadku miałby on jedynie służyć jako demonstracja siły jego posiadacza. Jak wyjaśniają eksperci, dokonane znalezisko dostarcza kolejnego narzędzia kamiennego datowanego na epokę paleolitu. Do tej pory odnaleziono kilkanaście innych, a archeolodzy przewidują, że dokładne analizy powinny dostarczyć informacji na temat pochodzenia i sposobów wykorzystywania takich artefaktów.

Topór znaleziony przez archeologów działających na terenie pustyni Arabskiej ma 51,3 cm długości i mógł być wykorzystywany do obróbki mięsa

Ta dwustronność jest jednym z najważniejszych odkryć naszych trwających badań prowadzonych na terenie równiny Qurh. To niesamowite narzędzie kamienne mierzy ponad pół metra i jest największym przykładem szeregu narzędzi kamiennych odnalezionych na tym stanowisku. Trwające poszukiwania na całym świecie nie doprowadziły do wydobycia dwustronnych siekier tej samej wielkości. Dlatego może to być jedna z największych dwustronnych siekier, jakie kiedykolwiek znaleziono. stwierdził Gezim Aksoy z TEOS Heritage

Czytaj też: Medyczny skarb znaleziony podczas wykopalisk archeologicznych w Egipcie

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o głośnym znalezisku dokonanym na południu Anglii. W tamtym przypadku również była mowa o kamiennych toporach, choć były one nawet starsze: mogły pochodzić sprzed 300 tysięcy lat. Naukowcy nie byli w stanie określić, przedstawiciele którego gatunku posługiwali się tymi narzędziami, choć przypuszczali, że również wykorzystywano je do obróbki mięsa.