Trzmiele zachowują się jak ludzie. Potwierdza to chwytające za serce nagranie

Owady zaskakiwały nas już wielokrotnie, choćby zdolnością do wykonywania prostych obliczeń matematycznych. Teraz jednak pokazały coś, co mocno upodabnia je do ludzi, psów czy delfinów.
Trzmiele zachowują się jak ludzie. Potwierdza to chwytające za serce nagranie

Wszystkie te zwierzęta mają bowiem słabość do… piłek, a nagranie, na którym uwieczniono trzmiele pokazuje, że i one chętnie spędzają czas na zabawie. Przedstawiciele gatunku Bombus terrestris zostali poddani trzem różnym eksperymentom, w których kluczową rolę odgrywało toczenie piłki. Miało to na celu wykazanie, czy owady te są w stanie się bawić.

Czytaj też: Czy to niepokojący efekt topnienia lodowców? Znaleźli w górach wirusy sprzed 15 000 lat

Okazało się, że faktycznie tak jest, a zdecydowanie najwięcej frajdy zabawa z piłką sprawiała młodym osobnikom. Być może jednak widząc powyższe nagranie stwierdzicie, że doszukiwanie się w nim przejawów zabawy jest po prostu nadinterpretacją. Naukowcy mają jednak sposoby na identyfikowanie, czy dane zachowanie faktycznie jest zabawą czy też nie. Wśród kryteriów związanych z tego typu ocenami wymienia się pięć punktów.

  1. Zachowanie nie przyczynia się do natychmiastowej korzyści adaptacyjnej bądź przetrwania
  2. Zabawa jest dobrowolna, spontaniczna i zadowalająca
  1. Zachowania związane z zabawą różnią się od zachowań przejawianych w poszukiwaniu partnera lub znajdowaniu pożywienia
  2. Zabawa jest powtarzalna, ale nie stereotypowa
  3. Zachowania związane z zabawą zostały zapoczątkowane w warunkach bezstresowych

Trzmiele chętnie bawiły się kulkami i było to szczególnie widoczne u młodych osobników

Naukowcy postanowili przeszkolić trzmiele do toczenia piłek w zamian za nagrodę. Wyszkolili więc 42 owady tak, aby turlały piłki do jednej z dwóch kolorowych komór. Jak się okazało we właściwej części eksperymentu, zwierzęta miały tendencję do wybierania tych kolorów komór, z którymi miały kontakt w czasie zabawy. Inne badanie obejmowało 45 trzmieli, który miały możliwość przejścia między kulkami, aby dostać się do pożywienia. Nieruchome kulki były umieszczone po lewej stronie, a ruchome po prawej. Okazało się, że owady wybierały toczące się kulki nawet w sytuacji, gdy nie było ku temu oczywistego powodu.

Czytaj też: Trąba słonia jest jedyna w swoim rodzaju. Liczba neuronów zwala z nóg

Z pewnością jest to zdumiewające, a czasami zabawne, obserwować trzmiele, które wykazują coś w rodzaju zabawy. Podchodzą do tych “zabawek” i manipulują nimi raz po raz. Po raz kolejny widzimy, że pomimo ich małego rozmiaru i maleńkich mózgów, są czymś więcej niż małymi robotami. podsumowuje Samadi Galpayage z Queen Mary University of London.