Wielkie odkrycie w Egipcie. Czy ten tunel prowadzi do grobowca Kleopatry?

Pod świątynią w mieście Taposiris Magna, na zachód od Aleksandrii, odkryto tunel o długości ponad 1,3 km. Naukowcy podejrzewają, że może on prowadzić do poszukiwanego od dawna grobowca królowej Kleopatry.
Ruiny świątyni Taposiris Magna /Fot. Wikimedia Commons

Ruiny świątyni Taposiris Magna /Fot. Wikimedia Commons

Taposiris Magna to starożytny port nad Morzem Śródziemnym, oddalony ok. 45 km od Aleksandrii. Założył go Ptolemeusz II, a w czasach świetności był ważnym ośrodkiem produkcji wina. Odbywały się tu wielkie uroczystości ku czci Ozyrysa, co potwierdzają ruiny wielkiej świątyni mu poświęconej.

Czytaj też: Tysiącletnie skarby na terenie Egiptu. Co dokładnie znaleźli archeolodzy?

Ruiny miasta zostały odkryte w 1905 r. przez włoskiego archeologa Annibale Evaristo Breccię i od tego czasu są miejscem wizyt archeologów z całego świata. Teraz zespół uczonych z Egiptu i Dominikany dokonała kolejnego ważnego odkrycia – może ono powiedzieć nam więcej o funkcjonowaniu samego Taposiris Magna, ale także miast mu podobnych.

Dokąd prowadzi ten tunel?

Tunel o wysokości 2 m został zbudowany na głębokości ok. 13 m pod powierzchnią ziemi. W czasach swojej świetności dostarczał on wodę tysiącom Egipcjan. Wydaje się być on dokładną repliką greckiego tunelu Eupalinos, który jest uważany wśród uczonych za jedno z największych osiągnięć inżynieryjnych starożytności. Dominikańska archeolog dr Kathleen Martínez, która brała udział w odkryciu tunelu, opisuje go jako “geometryczny cud”.

Wykopaliska były złożone, bo sama struktura świątyni Taposiris Magna jest skomplikowana. Jej części są zanurzone pod wodą, a ponieważ kompleks nawiedziły liczne trzęsienia ziemi, wiele fragmentów jest doszczętnie zniszczona. Naukowcy wciąż jednak znajdują tu cenne artefakty, m.in. dwie alabastrowe głowy – jedna prawdopodobnie przedstawiająca króla, a druga reprezentująca inną wysoko postawioną osobę. Ich dokładna tożsamość nie jest znana. Archeolodzy znaleźli również wiele innych artefaktów, m.in. monety noszące wizerunki i imiona zarówno królowej Kleopatry, jak i Aleksandra Wielkiego.

Gdy budowano tunel, miasto Taposiris Magna liczyło ok. 15-20 tys. mieszkańców. Tunel został zbudowany pod świątynią, która czciła Ozyrysa – egipskiego boga świata podziemnego – a także Izydę – boginię, która była żoną Ozyrysa. Naukowcy datują tunel na okres ptolemejski, ok. 304 r. p.n.e. do 30 r. p.n.e. Zbiega się to z okresem, w którym Kleopatra rządziła Egiptem (51-30 r. p.n.e.).

Czytaj też: Odkryli setki mumii i statuetek. Niezwykła nekropolia ze starożytnego Egiptu

Kleopatra była ostatnim władcą ptolemejskiego Egiptu. Popełniła samobójstwo po tym, jak jej mąż i rzymski generał Marek Antoniusz również się zabił. Według uczonych, Kleopatra miała szczegółowe plany na wspólny pochówek z mężem, choć jej grobowca nie znaleziono. Nowo odkopany tunel może w tym pomóc.

Dr Kathleen Martínez mówi:

To jest idealne miejsce na grobowiec Kleopatry. Jeśli istnieje jeden procent szansy, że ostatnia królowa Egiptu może być tam pochowana, moim obowiązkiem jest jej szukać. Jeśli odkryjemy grobowiec, będzie to najważniejsze archeologiczne odkrycie XXI wieku.