Ukraiński snajper z rekordem świata. Odległość, z jakiej zlikwidował wroga, jest niepojęta

Ukraiński snajper ustanowił nietypowy rekord świata, zabijając rosyjskiego żołnierza z dystansu 3,8 km. O wszystkim poinformowali przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Snajper – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Snajper – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Władze Ukrainy poinformowały na Telegramie, że ich snajper ustanowił rekord świata podczas misji likwidacji “celu” znajdującego się w odległości 3,8 km. To nietypowe osiągnięcie pokazuje, jak zabójczą bronią jest strzelec wyborowy wyposażony w karabin snajperski.

Czytaj też: Na wojnie jak w grze z kodami. Ten system sprawia, że nawet snajperzy będą bać się strzelać

Dotychczasowy rekord należał do snajpera elitarnej jednostki sił specjalnych Kanady – Joint Task Force 2 – który w 2017 r. przy użyciu karabinu McMillan Tac-50 zastrzelił bojownika Państwa Islamskiego z dystansu 3,54 km. Pod koniec ubiegłego roku, władze Ukrainy “pochwaliły się”, że ich snajper zabił rosyjskiego żołnierza z odległości 2,7 km, co pozwoliło mu trafić na pozycję numer 2 w tej niecodziennej klasyfikacji.

Ukraiński snajper z rekordem świata

Na Telegramie został opublikowany materiał z likwidacji celu, ale niewiele da się z niego wyczytać. Biuro prasowe SBU potwierdziło, że faktycznie pobito rekord świata. Snajper używał rodzimego karabinu Volodar Obriyu z nowo opracowaną amunicją kalibru .50, znaną jako 12,7x114HL.

Czytaj też: Ten człowiek trenował mózgi snajperów. Opowiada jak to robi [WYWIAD]

Władimir Putin wypowiedział wojnę Ukrainie 24 lutego 2022 r. Od tego czasu dzielnie broniący się Ukraińcy zabili ponad 319 tys. rosyjskich żołnierzy, choć końca krwawego konfliktu nie widać. Wyczerpano już praktycznie wszystkie możliwe środki dyplomatyczne, a Rosja, która wg Reutersa kontroluje 1/5 część Ukrainy, nie zamierza się zatrzymać. Wojnę tę opisywano wcześniej jako wojnę artyleryjską, ale snajperzy również odgrywają ważną rolę na polu bitwy.

Na obrzeżach Bachmutu operuje oddział ok. 20 ukraińskich snajperów, którzy określani są jako “Duchy Bachmutu”. Do tej pory zlikwidowali ponad 500 Rosjan i choć nie jest to dla nich “powód do dumy”, są świadomi, że w ten sposób “eliminują wrogów”. Każde trafienie jest rejestrowane elektroniczne przez obserwatorów przy przyrządach celowniczych, dlatego dane są weryfikowane. Przed snajperem wyposażonym w odpowiednią broń nie ma ucieczki, choć najczęściej w ten sposób są eliminowane “cele o dużej wartości strategicznej”.

Niewykluczone, że to właśnie w Ukrainie zostanie pobity nowo ustanowiony rekord, bo zarówno Duchy Bachmutu, jak i inne oddziały snajperów cały czas działają. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki się maksymalny dystans eliminacji celu, bo zależy to od wielu czynników, np. karabinu, rodzaju amunicji czy warunków atmosferycznych.