Grypa, a może przeziębienie? To urządzenie postawi diagnozę

Tegoroczny sezon przeziębień daje się we znaki. Fala zachorowań jest ogromna, a co gorsza są one związane z różnymi patogenami. W identyfikacji chorób mogłoby kiedyś pomóc urządzenie zaprojektowane przez naukowców z Norwegii i Stanów Zjednoczonych.
Grypa, a może przeziębienie? To urządzenie postawi diagnozę

Cała magia ma się dziać za sprawą wykonanego z germanu mikrorezonatora, który odpowiada za przechowywanie pola optycznego wewnątrz bardzo ograniczonej przestrzeni. Ale w jaki sposób miałoby się to przełożyć na możliwość stawiania skutecznych diagnoz?

Czytaj też: Tak wygląda depresja w mózgu. Zaskakujące wnioski z pionierskich badań

Piszą o tym autorzy publikacji zamieszczonej na łamach Nature Communications. Być może zdziwicie się, gdy napiszemy, że aby wyjaśnić cały proceder, najlepiej będzie się odnieść do… Katedry św. Pawła w Londynie. Kościół ten słynie bowiem z niesamowitej akustyki. Wystarczy stanąć po jednej stronie 42-metrowej okrągłej kopuły i wyszeptać słowo, by osoba znajdująca się po przeciwnej stronie wyraźnie je usłyszała.

W przypadku znacznie mniejszego mikrorezonatora odbywa się to na podobnych zasadach. Tam nie chodzi jednak o dźwięk, lecz o światło przemieszczające się wewnątrz i poruszające się po okręgach. W takich okolicznościach pole optyczne ulega wzmocnieniu. Jak podkreśla główny autor nowych badań, Dingding Ren, urządzenie opracowane przez jego zespół jest 100-krotnie lepsze od wcześniejszych i działających w spektrum podczerwieni.

Zaprojektowane urządzenie dostarcza informacji na temat substancji chemicznych

Naukowiec dodaje, iż skoro widmo długofalowej podczerwieni dostarcza informacji o substancjach chemicznych, to pojawiają się dzięki temu nowe możliwości dla zastosowań sensorycznych. Światło utrzymuje się dłużej niż w przypadku dotychczas używanych urządzeń, dlatego dostępne stają się unikalne możliwości. W długofalowej perspektywie mówi się nawet o używaniu takich gadżetów do rozpoznawania chorób i odróżniania objawów na przykład grypy od COVID-19.

Czytaj też: Politechnika Gdańska będzie miała swój superkomputer. Uruchomienie już w 2023 roku

Technologia jest wciąż w początkowej fazie, jeśli chodzi o pomiary w widmie długiego światła podczerwonego. Ale nasze ulepszenia dadzą nam możliwość identyfikacji kilku różnych substancji chemicznych w czasie rzeczywistym w najbliższej przyszłości. […] Fakt, że możemy teraz mierzyć w zakresie długofalowej IR [podczerwieni, przyp. red.] otwiera wiele możliwości w odniesieniu do wykorzystania w obrazowaniu i wykrywaniu, monitorowaniu środowiska i zastosowaniach biomedycznych. podsumowują autorzy