USA: egzekucja kobiety po raz pierwszy od 70 lat. Porwała ciężarną i wycięła dziecko z jej brzucha

12 stycznia 2021 roku ma odbyć się egzekucja Lisy Montgomery, skazanej na karę śmierci za zamordowanie młodej ciężarnej kobiety i porwanie dziecka wyciętego z jej brzucha. Do makabrycznej zbrodni doszło w 2004 roku. Od tego czasu Montgomery pozostawała jedyną kobietą osadzoną w federalnej celi śmierci w całych Stanach Zjednoczonych.
USA: egzekucja kobiety po raz pierwszy od 70 lat. Porwała ciężarną i wycięła dziecko z jej brzucha

Lisa Montgomery została skazana na śmierć, na mocy prawa federalnego, w 2007 roku. Od tego czasu oczekiwała na decyzję ws. egzekucji. Po tym jak Donald Trump wydał rozporządzenie nakazujące przeprowadzenie zaległych egzekucji z tytułu federalnej kary śmierci, termin egzekucji Montgomery wyznaczono na początek grudnia 2020 roku. Jednak trzeba było go przesunąć ze względu na chorobę obrońców skazanej. 

Kelley Henry, jedna z prawniczek reprezentujących Mongomery, pod koniec listopada zaraziła się koronawirusem. Jej choroba wstrzymała prace nad przygotowaniami do wniesienia sprawy o zmianę kary. Zespół prawników argumentował, że Montgomery w dzieciństwie i wczesnej dorosłości doświadczała przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej oraz, że cierpi na chorobę psychiczną, w związku z czym kara śmierci powinna zostać zamieniona na dożywotnie więzienie. 

Do 24 grudnia prawnicy mieli poinformować sąd, czy Montgomery będzie w stanie złożyć wniosek o złagodzenie kary samodzielnie. Skazana nie była w stanie zjawić się przed sądem, a dyrektor Federalnego Biura Więziennictwa wydał polecenie wykonania kary śmierci. Adwokaci Montgomery chcieli uchylenia wniosku, ale sąd apelacyjny uznał, że dyrektor więziennictwa działał zgodnie z prawem, zezwalając na wykonanie kary głównej.

Datę egzekucji wyznaczono na 12 stycznia. Tym samym Lisa Montgomery, obecnie 52-letnia, będzie pierwszą kobietą od 1953 roku, na której wykonana zostanie federalna kara śmierci. 

Wykonywanie wyroków kary śmierci na szczeblu federalnym nie było praktykowane w Stanach Zjednoczonych od 2003 roku. Tę przerwę zakończyła decyzja prezydenta Trumpa z 2019 roku. Joe Biden, nowo wybrany prezydent elekt Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że przywróci zakaz 

Skradziony noworodek

Zbrodnia, której dopuściła się Lisa Montgomery, wstrząsnęła całymi Stanami Zjednoczonymi. Doszło do niej w miasteczku Skidmore w Missouri pod koniec 2004 roku.  

36-letni wówczas Montgomery poznała 23-letnią Bobbie Jo Stinnett na internetowym czacie dla miłośników psów. Stinnett zamieściła na forum informację, że poszukuje nowych właścicieli dla szczeniąt. Wspomniała też, że jest w ósmym miesiącu ciąży. 

Montgomery, podpisując się fałszywym nazwiskiem – Darlene Fischer, twierdziła, że chętnie przygarnie jednego z psiaków. W wiadomościach do swojej przyszłej ofiary miała pisać, że sama też spodziewa się dziecka. W późniejszym dochodzeniu ustalono, że już wtedy była po zabiegu sterylizacji. 

Kobiety umówiły się na spotkanie w domu Bobbie. 16 grudnia Montgomery weszła do domu Stinnett. Rzuciła się na 23-letnią kobietę i zaczęła ją dusić. Gdy ta straciła przytomność Lisa kuchennym nożem rozcięła jej brzuch, aby wyjąć dziecko. W trakcie „operacji” Bobbie się ocknęła. Próbowała walczyć, niestety – bezskutecznie. Lisa udusiła kobietę, następnie zabrała wcześniaka i wróciła do swojego domu. 

Ciało Bobby, leżące w kałuży krwi, znalazła jej matka. Poszukując zabójcy młodej kobiety, policjanci sprawdzili jej skrzynkę mailową. Już dzień po morderstwie natrafili na wiadomości, jakie wymieniała z Lisą Montgomery i postanowili skontaktować się z kobietą. Montgomery mieszkała wówczas w miejscowości Melvern w Kansas. Wieś liczyła niespełna 400 mieszkańców, więc namierzenie poszukiwanej nie było problemem. 

Lisa przebywała w swoim domu, razem z nowonarodzoną dziewczynką, której nadał imię Abigail. Twierdziła, że jest to jej biologiczna córka, jednak badania DNA wykluczyły pokrewieństwo. Dziewczynka została umieszczona pod opieką swojego biologicznego ojca. 

 

Dramatyczne dzieciństwo

Lisa Montgomery została skazana na śmierć w 2007 roku. Podczas całego procesu obrona oskarżonej podnosiła, że kobieta nie tylko jest chora psychicznie, ale też że choroba jest m.in. skutkiem drastycznych doświadczeń z dzieciństwa. Przyrodnia siostra Montgomery, Diane Mattingly twierdzi, że Lisa przez lata musiała znosić seksualne, fizyczne, werbalne i psychiczne znęcanie się. Mattingly zeznała, że Lisa była gwałcona przez partnerów swojej macochy i ich przyjaciół.

Inni członkowie rodziny skazanej podawali, że Lisa była ofiarą brutalnego zbiorowego gwałtu. Inni twierdzili, że była zmuszana do prostytucji przez swoją macochę alkoholiczkę, która „sprzedawała” ją mężczyznom, a pieniądze wydawała na używki. 

W dokumentach znajduje się też informacja, że matka Lisy zabiła na jej oczach jej ukochanego psa, kiedy ta była zaledwie dzieckiem. Niepokojące informacje miały docierać do policji i władz szkoły, do której powinna uczęszczać Lisa. W związku z tymi doniesieniami jako nastolatkę przeniesiono ją do klasy specjalnej, jednak nie podjęto żadnych działań, aby sprawdzić sytuację rodziny. 

Chora, ale poczytalna?

Jak podaje FOX News, choć opinie kilku psychiatrów sądowych wskazują na problemy psychiczne Lisy Montgomery, żaden z nich nie zdecydował się ostatecznie i jednoznacznie uznać jej za niepoczytalną. 

Obrończyni Montgomery twierdzi, że kobieta ma wiele problemów ze zdrowiem psychicznym – od choroby afektywnej dwubiegunowej, epilepsji płata skroniowego i złożonego zespołu stresu pourazowego, po zaburzenia dysocjacyjne, psychozę, urazowe uszkodzenie mózgu i prawdopodobnie alkoholowy zespół płodu.

The Cornell Center on the Death Penalty Worldwide wskazuje, że od czasu zbrodni dokonanej przez Montgomery, co najmniej 16 innych kobiet w Stanach zostało skazanych za morderstwo, jednak tylko Montgomery trafiła do celi śmierci.

Rząd federalny USA stracił tylko trzy kobiety: w 1865 roku Mary Surratt została powieszona za udział w spisku mającym na celu zamordowanie prezydenta Abrahama Lincolna. W 1953 roku Ethel Rosenberg została stracona na krześle elektrycznym po skazaniu za szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. W tym samym roku w komorze gazowej stracona została Bonnie Heady, którą skazano za uprowadzenie i zamordowanie 6-letniego chłopca.