Wydaje Ci się, że nie ma już żadnej szansy na powodzenie? Ta krótka historia może odmienić twój sposób myślenia

Jeśli utknąłeś w martwym punkcie, zainspiruje cię historia. To dowód na to, że szczęście nie jest tylko sprawą przypadku.

”Kyle McDonald nie miał już żadnej nadziei. Nie miał też biznesplanu ani nawet pomysłu na jakiś interes. Siedział w swoim pokoju i skręcał w rękach figury z czerwonych spinaczy. Poza laptopem wypaćkanym tłustymi palcami nie posiadał niczego, co byłoby warte więcej niż ów powyginany drut ze spinaczy, pokryty plastikiem i teraz malowniczo powyginany.

Kyle miał jednak pewną myśl:  wymiana dwóch różnych przedmiotów może być opłacalnym interesem dla obu stron. Jeśli przedmiot, będący efektem wymiany, znów się wymieni, i to z zyskiem, to wartość, do której się dąży, rośnie. A jeśli znów wymienić ten przedmiot? I znowu, i znowu, i jeszcze kolejny raz? Jak często, ile razy trzeba wymieniać z zyskiem choćby ten zwyczajny czerwony spinacz, aby z zysku można było kupić dom? Hm. Wypróbować!

„Zamieniam spinacze biurowe na dom”, ten pomysł opisał na swoim blogu pod adresem: neredpaperclip.blogspot.com. Myśl – pozornie absurdalna – ruszyła w świat. Potem wszystko poszło zaskakująco szybko.

Spinacz Kyle wymienił na długopis w kształcie ryby. A długopis – na ceramiczną gałkę do drzwi. Wkrótce posiadał już wszystko, co zostało po przyjęciu: pustą beczkę po piwie, bon na napełnienie beczki i świecącą reklamę browaru Budweiser.

„One red paper clip”, jeden czerwony spinacz – ta akcja stała się w jednej chwili tak słynna, że różne sławy zaczęły się kłócić między sobą o to, kto będzie się wymieniał z Kylem. Prezenter radiowy Michel Barette zamienił beczkę piwa na swój skuter śnieżny. Potem w ramach wymiany Kyle miał spędzić popołudnie z rockmanem Alice’em Cooperem. Dalej, amerykański aktor Corbin Bernsen zamienił się z Kyleem na rolę w jednym z odcinków serialu – przedmiotem wymiany było owo popołudnie z rockmanem. A Kyle rolę w serialu z kolei zamienił właśnie na dom w mieście Kipling (Kanada).

Dokładnie w rok po rozpoczęciu akcji, 12 lipca 2006 roku, odbyło się przekazanie kluczy zdobytych w ramach wymiany”.

Jak ci się podoba ta historia? Jakie refleksje wywołuje?

(Historię opisał Hermann Scherer w „Dzieciach szczęścia”).