Human doing vs human being

„A teraz powiedz coś o sobie” – mówi prowadzący. Nerwowo zaczynamy szukać w głowie jakichś oryginalnych określeń, żeby dobrze wypaść w oczach grupy.  Jakbyśmy jednak długo nie szukali, zwykle zaczynamy standardowo: „Jestem kierownikiem w firmie X. Mam żonę i dwójkę dzieci…”.  

Autorzy przewodnika work – life balance „Raz się żyje” ks. J. Szymczak i M.Rybak trafnie zauważyli, że to kim jesteśmy, często utożsamiamy z tym, co robimy w życiu zawodowym. Praca określa istnienie. Autorzy zwrócili też uwagę na kolejną część naszych wypowiedzi: „Mam…”. Mówienie o ludziach „mam”, tak jak można mieć samochód czy kredyt we frankach też jest symptomatyczne. Uważamy, że jesteśmy kim jesteśmy dzięki temu, co posiadamy. Tymczasem tę samą wypowiedź można  sformułować przez pryzmat pełnionych ról, np. "jestem mężem" itp. Z tego jak mówimy, wynika to, jak myślimy, jakie mamy przekonania, a w konsekwencji i działania.

Warto czasem posłuchać siebie i zadać sobie pytanie: czy jestem rzeczywiście human being, czy raczej human doing? Czy rządzą mną powinności – muszę, powinnam - czy może wolę wybierać, potrzebować, chcieć? Czy potrafię słuchać z uwagą, czy w trakcie czyjejś wypowiedzi koncentruję się na tym, co sam powiem za chwilę? Czy w moim postępowaniu kieruję się wartościami czy oczekiwaniami innych? Czy często od razu przechodzę do pytania „jak”, nawet jeśli jeszcze nie wiem „dlaczego”?

Ta dychotomia jest oczywiście pewnym uproszczeniem, jednak obrazuje wyzwanie, z który mamy obecnie do czynienia: bardzo duże nastawienie na efektywność. To w związku z nim spędzamy w pracy coraz więcej czasu. Wierzymy w przekonanie, że jesteśmy tak dobrzy, jak nasz ostatni kwartał. Wszystko to powoduje zachwianie równowagi pomiędzy naszym życiem zawodowym i prywatnym.

Temat równowagi między pracą a życiem prywatnym tzw. work – life balance zawitał do polskiego biznesu już jakiś czas temu. Najpierw spowodował rozkwit firm parających się organizacją warsztatów team buildingu i wyjazdów survivalowych. Następnie zapanowała moda na wolontariat pracowniczy, a potem zaczęto mówić, że nie ma czegoś takiego jak work – life balance. Szaleństwo! Obecnie sporo czasu poświęca się tematyce takiej aranżacji  przestrzeni, aby pracownik w miejscu pracy czuł się jak w domu. Czas odczarować to pojęcie, wziąć pod lupę mity narosłe wokół tego tematu.

 

Wartości w działaniu

Na pytanie "Po co w ogóle potrzebujemy równowagi między życiem zawodowym i prywatnym?", można odpowiedzieć filozoficznie - generalnie jako istoty ludzkie potrzebujemy równowagi. Pomimo, że pełnimy w życiu różne role, jedną mamy tożsamość i jedno życie. Wierzę, że to właśnie spójność pomiędzy tymi rolami może zapewnić nam szczęśliwe życie. Szczęśliwe, bo przeżyte w zgodzie z wartościami. (I z jak najlepszym wydatkowaniem energii, ale to już inna historia).