Wartościowe filmy o życiu i emocjach. Filmowe propozycje, nie tylko na romantyczny seans

Wartościowe filmy o miłości poruszają serca i doprowadzają do łez ze wzruszenia miliony widzów. Warto obejrzeć takie produkcje, zamiast płytkich i wulgarnych komedii. Przedstawiamy zestawienie najbardziej wartościowych filmów, które dają do myślenia. Wśród nich znajdują się zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje, idealne na romantyczny wieczór we dwoje.
Wartościowe filmy o życiu i emocjach. Filmowe propozycje, nie tylko na romantyczny seans

Wartościowe filmy: Próba ogniowa 

Amerykański dramat chrześcijański, którego premiera miała miejsce w 2008 roku. Reżyserem produkcji jest Alex Kendrick, a w rolach głównych występują Erin Bethea oraz Kirk Cameron. Film ten opowiada o losach przechodzącego kryzys małżeństwa – Caleba – kapitana straży pożarnej i Catheriny, administratorki szpitala. Nieustannie kłócą się oni ze sobą i obwiniają. Caleb odkłada pieniądze na wymarzoną łódź, podczas gdy jego żona wolałaby przeznaczyć je na zakup sprzętu medycznego dla matki. Poważny problem dla Catheriny stanowi również uzależnienie męża od pornografii. Caleb czuje się natomiast niedoceniany i nierozumiany.  

W końcu Caleb, w ukryciu przed żoną, postanawia podjąć 40-dniowe wyzwanie w celu ratowania małżeństwa, do czego namawia go jego ojciec. Wykonuje kolejne zadania, takie jak np. wręczenie żonie kwiatów czy przygotowanie romantycznej kolacji. Ta jednak nie wierzy w jego szczere intencje i poważnie rozważa rozwód, aż w końcu składa pozew. Jej sympatię zyskuje w międzyczasie dr Keller. Kiedy anonimowy darczyńca przekazuje pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla mamy, jest przekonana, że jest nim właśnie on. Wkrótce okazuje się, że to Caller zrezygnował z zakupu łodzi, wpłacając zaoszczędzone pieniądze. Czy Catherine będzie mogła się o tym dowiedzieć? Czy pogodzi się z mężem i da mu jeszcze jedną szansę?

 

Wartościowe filmy: Pamiętnik 

Melodramat nakręcony na podstawie powieści Nicholasa Sparka pod tym samym tytułem. Jego reżyserem jest Nick Cassavetes, a w rolach głównych występują Machel McAdams oraz Ryan Gosling. Premiera filmu miała miejsce w 2004 roku. Opowiada on o historii wieloletniego małżeństwa. Noah opiekuje się swoją żoną Allie, która zmaga się z chorobą Alzheimera i nie pamięta, kim jest. Jej mąż robi jednak wszystko, co w jego mocy, aby przywrócić jej utracone wspomnienia. W tym celu codziennie czyta jej na głos wzruszającą opowieść o dwojgu zakochanych, którymi okazują się być oni sami. Na drodze do ich miłości stają jednak rodzice, dziewczyny, którzy nie pozwalają się im spotykać.  

Noah pisze do Allie codziennie listy, które jednak przejmuje jej matka. W końcu trafia do wojska, walcząc na froncie podczas II wojny światowej. Nie jest w stanie zapomnieć o swojej ukochanej i ciągle ją kocha. W międzyczasie Alle poznaje nowego mężczyznę, a następnie przyjmuje jego oświadczyny. Nie jest jednak z nim szczęśliwa, a pewnego dnia dostrzega w gazecie zdjęcie swojego ukochanego i postanawia się z nim spotkać. W ramach kolejnych czytanych przez męża opowieści, Allie zaczyna sobie przypominać swoją historię wyjątkowej miłości. 

 

Wartościowe filmy: Szkoła uczuć 

Melodramat z 2002 roku, którego reżyserem jest Adam Shankman. W rolach głównych występują Shane West oraz Mandy Moore. Akcja filmu rozgrywa się w małej miejscowości Beaufort w Północnej Karolinie. Jamie Sullivan to poważna, skromna, wycofana i porządna dziewczyna o romantycznym usposobieniu. Sporą wagę przykłada do życia zgodnego z zasadami religii chrześcijańskiej. Wyśmiewana przez rówieśników z powodu swojego nietypowego sposobu życia.

Jamie na swojej drodze spotyka Landona Cartera – chłopaka zupełnie innego od niej – lekkomyślnego i niepokornego. Poznają się podczas przedstawienia, w którym wspólnie biorą udział. Wkrótce zakochują się w sobie. Okazuje się jednak, że dziewczyna choruje na raka i zostało jej niewiele życia. Landon decyduje się jednak być z Jamie aż do końca.

 

Wartościowe filmy: Kto nigdy nie żył, nigdy nie umiera 

Wartościowy polski film fabularny, którego premiera miała miejsce w 2006 roku. Reżyserem jest Andrzej Seweryn, a w rolach głównych występują Michał Żebrowski, Jaanna Sydor oraz Robert Janowski. Ksiądz Jan pracuje z młodzieżą uzależnioną od narkotyków i nawiązuje z nimi przyjacielskie relacje. Wkrótce dowiaduje się, że jest zakażony HIV. Przenosi się z Warszawy do prowincjalnego klasztoru. Wykonuje proste prace fizyczne na roli, lecz wkrótce się poddaje i popada w rozpacz. Niespodziewanie spotyka trójkę młodych ludzi, którzy wyruszyli na koncert. Ksiądz Jan postanawia przyłączyć się do nich, nie zdradzając jednak, że jest księdzem. 

Jedną z podróżujących jest Marta, która zakochuje się w Janie i pragnie zaciągnąć go do łóżka. Ten jednak nie dopuszcza do tego, informując ją o swojej chorobie. Dziewczyna pomaga księdzu odzyskać nadzieję. Niebawem podejmuje on decyzję o wznowieniu pracy duszpasterskiej z młodzieżą. 

 

Wartościowe filmy: Dwoje do poprawki 

Komediodramat amerykański z 2012 roku, którego reżyserem jest David Frankel. W rolach głównych występują Tommy Lee Jones oraz Meryl Streep. Film opowiada o historii małżeństwa z wieloletnim stażem. Kay i Arnolda od wielu lat nie łączą jakiekolwiek uczucia, lecz żona postanawia coś z tym zrobić. Próbuje wzbudzić w mężu namiętność, lecz ten odrzuca wszelkie jej zachęty. Wkrótce zainspirowana lekturą poradnika seksualnego, zapisuje siebie i Arnolda na terapię małżeńską. Mąż jest początkowo niechętny, lecz w końcu się zgadza. Wykonują kolejne zadania wyznaczane przez nieco szalonego terapeutę. Czy uda im się odbudować dawną namiętność? 

 

Wartościowe filmy: Ania z Zielonego Wzgórza 

Film fabularny, który swoją premierę miał w 1985 roku. Powstał na podstawie słynnej powieści Lucy Maud Montgomery pod tym samym tytułem. W rolach głównych występują Megan Follows, Jonathan Crombie oraz Collen Dewhurst. Akcja rozgrywa się na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku.

Główną bohaterką jest rudowłosa Anna Shirley – gadatliwa sierota o niezwykle rozwiniętej wyobraźni oraz romantycznej duszy. Zostaje przygarnięta przez rodzeństwo Cuthbertów – Marylę i Mateusza, z którymi nawiązuje bliską więź emocjonalną. Jej przyjaciółką od serca jest Diana Barry, a ukochanym Gilbert Blythe, który początkowo jej dokuczał. Ania zostaje nauczycielką, a następnie poślubia Gilberta. Na drodze ich miłości staje jednak wybuch wojny. 

 

Wartościowe filmy: Chce się żyć 

Ostatni wartościowy film z naszego zestawienia to polska produkcja w reżyserii Macieja Pieprzycy. Głównym bohaterem jest Mateusz Rosiński – niepełnosprawny fizycznie chłopak, który zachowuje sporą bystrość umysłu. Nie potrafi mówić, lecz jedynie jęczeć, dlatego przez wiele osób jest postrzegany jako „roślinka”. Jego rodzice starają się go jednak traktować całkowicie normalnie i próbują na różne sposoby się z nim komunikować. Nie jest jednak w stanie przekazać im, że ich rozumie.  

Twórcom filmu udało się ukazać niepełnosprawność w realistyczny sposób, bez zbędnego upiększania. Mateusz, podobnie jak jego niepełnosprawni rówieśnicy, ma różne marzenia i pragnienia, odczuwa pożądanie, potrafi być złośliwy, mściwy czy sarkastyczny.