Jeszcze nikt tak nie produkował prądu. Sensacyjne źródło energii przyda się wszystkim

W dzisiejszym świecie energię produkujemy na rozmaite sposoby, ze słońca, wody, wiatru, węgla, gazu itd. Możemy również wytwarzać ją z wibracji i różnic temperatury, ale do tej pory było to niesłychanie trudne. Naukowcy z Korei Południowej spróbowali opracować hybrydowy system wykorzystujący efekty termoelektryczny i piezoelektryczny. Jak im poszło?
Zdjęcie poglądowe z Seulu

Zdjęcie poglądowe z Seulu

Badacze z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii (KIST) w Seulu podzielili się w czasopiśmie Energy Conversion and Management wynikami swoich prac nad nowatorskim systemem energetycznym korzystającym z ciepła i wibracji – czytamy w komunikacie EurekAlert. Jak przekazują uczeni, dotychczas praktycznie mało kto zajmował się takim zagadnieniem, ponieważ wydawało się, że niemożliwym jest opracowanie skalowalnego i praktycznego urządzenia korzystającego z obu tych źródeł naraz. Dlaczego?

Czytaj też: To źródło energii przebija paliwa kopalne. Dlaczego tak długo je pomijaliśmy?

Efekt termoelektryczny, który polega na przekształcaniu w energię elektryczną różnicy temperatury na dwóch końcach urządzenia, ma tak naprawdę bardzo niską zdolność konwersji. Oznacza to, że w taki sposób wyprodukujemy nieproporcjonalnie mało energii i będzie to nieopłacalne z komercyjnego punktu widzenia.

Czytaj też: Niespodziewane źródło energii i historyczne dokonanie badaczy. W tej substancji drzemie gigantyczny potencjał

Natomiast w przypadku drgań mechanicznych, czyli wibracji, dochodzi do efektu piezoelektrycznego, ale ten ma zaś wysoką impedancję. „Zebranie” energii jest wówczas bardzo trudne. Wobec takich niedogodności naukowcy z Korei Południowej postanowili stworzyć urządzenie hybrydowe, w którym obydwa efekty wzajemnie się uzupełniają, nie stanowią osobnych podjednostek, ale razem mogą stanowić spójne i wydajne źródło energii.

Schemat urządzenia, które produkuje energię z drgań i różnic temperatury / źródło: https://doi.org/10.1016/j.enconman.2023.117774, CC-BY-4.0, EurekAlert

Źródło energii to ciepło i wibracje. Hybrydowe urządzenie radzi sobie z tym bez problemu

Zamiast radiatora zbudowano tutaj piezoelektryczną belkę wspornikową, który wykorzystuje rozpraszanie ciepła wywołanie wibracjami. Konstrukcja o kształcie trapezu zapewniła lepsze parametry pracy. Moc wyjściową takiego urządzenia oceniono na 7,619 mW przy obecności źródła wibracji o masie 0,5 grama – czytamy w artykule naukowym. Jest to wzrost o ponad 50 proc. względem sytuacji bez drgań.

Czytaj też: Zielone źródło energii zawodzi coraz bardziej, a w Polsce jeszcze będą w to inwestować. Po co?

Zdaniem naukowców, ich urządzenie znakomicie mogłoby się sprawdzić w zasilaniu różnych czujników i drobnych urządzeń tzw. Internetu Rzeczy. Ponadto mogłoby produkować energię cieplno-mechaniczną także w silnikach samochodowych. Jak widzimy, możliwych zastosowań jest co niemiara. Miejmy nadzieję, że działania uczonych zostaną w przyszłości wykorzystane przez przemysł.