Od domów pokrytych strzechą po wielopiętrowe budynki. Archeolodzy na tropie imponującego rozwoju

Kultura Mogollon oraz Casas Grandes się ze sobą łączą. W czasie ostatnich wykopalisk archeolodzy natrafili na liczne artefakty sięgające okresu sprzed 1000 lat.
Od domów pokrytych strzechą po wielopiętrowe budynki. Archeolodzy na tropie imponującego rozwoju

Zostały one znalezione w okolicach miasta Mogollon, a za całym przedsięwzięciem stoją przedstawiciele Brigham Young University. Casas Grandes to stanowisko archeologiczne w meksykańskim stanie Chihuahua. Łączy się je z kulturą Mogollon, jedną z głównych jeśli chodzi o tereny obejmujące południowo-zachodnie Stany Zjednoczone oraz północny Meksyk.

Czytaj też: Ludzie nie stworzyli tych narzędzi. Zaskakujące obserwacje naukowców

Do narodzin wspomnianej kultury doszło około 200 roku, podczas gdy powstanie Casa Grandes miało miejsce w okresie od 1130 do 1300 roku. Początkowo na miejscu znajdowało się około 20 jednopiętrowych domów, przy czym każdy był otoczony placem oraz murem.  grupa 20 lub więcej jednopiętrowych domów, każdy z placem i murem otaczającym.

W okolicach 1340 roku doszło do spalenia osady, lecz ta została odbudowana. Wtedy też powstały wielopiętrowe budynki mieszkalne. W strefie wpływów Casas Grandes, rozciągające się w promieniu około 30 kilometrów, znaleziono jak do tej pory około 350 mniejszych stanowisk osadniczych. 

Początkowo w obrębie Casas Grandes znajdowało się około 20 jednopiętrowych domów

Istotny był w tym udział naukowców z Brigham Young University, którzy skupili się na mniej znanym okresie Viejo, który poprzedza główną erę Casas Grandes. Na przykład przed czterema laty udało się w ten sposób odnaleźć podłogę największej znanej struktury komunalnej z tego czasu. Budynek, który dawniej się tam znajdował miał około 9 metrów średnicy i mógł pomieścić nawet 30-40 osób.

Teraz udało się natomiast zlokalizować przedmioty mające nawet 1000 lat. Wśród zidentyfikowanych obiektów znalazły się fragmenty ceramiki, narzędzia, ziarna kukurydzy czy biżuterii wykonanej z muszli. Ta ostatnia jest szczególnie zastanawiająca, biorąc pod uwagę wielokilometrową odległość od wybrzeża Oceanu Spokojnego. Skoro ozdoby trafiły do Casas Grandes, to możemy założyć, że w przeszłości na tych terenach funkcjonowały szlaki umożliwiające interakcje i handel między oddalonymi od siebie grupami.

Czytaj też: Znaleźli grobowiec sprzed kilkuset lat. W tej części Chin to niemal niespotykane

Jeśli chodzi o samą kulturę Mogollon, to jedne z pierwszych tamtejszych wiosek składały się z niewielkiej liczby domostw. Były to proste budynki wykonane z drewna i pokryte strzechą. Z czasem lokalni mieszkańcy zaczęli natomiast stawiać domy parterowe ze ścianami z kamienia i ziemi oraz dachami wspartymi na sieciach słupów i belek. W XIII i XIV wieku zaczęto nawet tworzyć tzw. osiedla klifowe, które drążono w skałach. Jak widać, postęp architektoniczny, jaki dokonał się na terenie Ameryki Północnej był równie imponujący, jak w innych częściach świata. Dzięki pracy archeologów mamy tego świadomość.