Wypalenie zawodowe: Jak do niego nie dopuścić?

Wypalenie zawodowe nie przychodzi samo, ale rzadko jesteśmy świadomi tego, że się pojawia.

Pasja to wewnętrzna energia, która napędza nas do działania i uwalnia od zewnętrznej motywacji i ograniczeń. Ludzie z pasją nie znają pojęcia czasu, pieniądze stają się dla nich nie celem, lecz efektem ubocznym pracy. Są w pełni odprężeni, a jednocześnie koncentrują się na wykonywanej czynności. Konfucjusz mawiał: „Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu”. Brak motywacji, zmęczenie bez powodu, frustracja mieszająca się z cynizmem i innymi negatywnymi emocjami to sygnały mówiące o tym, że najwyższy czas przyjrzeć się sobie, swemu życiu osobistemu i pracy.

Rozpoznać wroga 

Sprawdź, czy od jakiegoś czasu męczy cię frustracja. Może pojawiły się problemy w związkach, częstsze niż zwykle choroby? Albo spadła ci w pracy wydajność, zmniejszyły się zaangażowanie i kreatywność, zauważyłeś niechęć do zmian i brak entuzjazmu? Jeśli dodatkowo przestałeś zwracać uwagę na swoje potrzeby, trudniej ci się skoncentrować, irytują cię inni, czujesz się zawiedziony swoimi wynikami w pracy lub przestałeś się nimi cieszyć, to możesz mieć do czynienia z wypaleniem zawodowym. Czas to zmienić!

Przestań się wypalać

Wypalenie zawodowe nie przychodzi samo, ale rzadko jesteśmy świadomi tego, że się pojawia. Przestań tracić kontrolę nad swoim czasem, pozbądź się nierealistycznych i nieprecyzyjnych oczekiwań, zwróć uwagę na to, czy środowisko pracy nie jest dysfunkcjonalne (np. szef uprawiający mobbing). Uważaj, czy nie zaniedbałeś życia rodzinnego i towarzyskiego, podświadomie demonizując pracę. Wypalanie jest procesem, za który także my jesteśmy odpowiedzialni. Przestań więc robić to, co do niego prowadzi.

Zrównoważ rodzinę i pracę

Zachowuj rozsądek we wszystkim, co robisz. Rozmawiaj o pracy w domu, bo rozgraniczenie obu sfer jest niepraktyczną mrzonką. Dotrzymuj obietnic złożonych bliskim i poświęcaj czas w dni wolne na pracę, gdy wymaga tego sytuacja. W domu prowadź tylko rozmowy służbowe, które są tego warte, a w pracy rozmowy prywatne z zachowaniem umiaru. Pracy poświęcaj tyle czasu, ile akceptują twoi bliscy, i uwzględniaj elastycznie zmiany życiowe, jakie przechodzisz (np. narodziny dziecka).

Odnajdź pasję

By odkryć, co jest twoją pasją, zadaj sobie następujące pytania: w jakich sytuacjach bez myślenia, bez wysiłku, w pełnym skupieniu cieszę się z tego, co robię? Do czego nie muszę się motywować, bo automatycznie mam na to ochotę? Co daje mi energię i pozytywnie nastraja? Podczas jakich czynności cieszę się jak dziecko i zapominam o całym świecie? Dzięki tym pytaniom łatwiej ci będzie znaleźć pasję.

Pracuj z pasją

Zrób listę pięciu cech pokazujących, w czym konkretnie jesteś kompetentny. Przygotuj też kolejną, na której wypiszesz dziesięć rzeczy, które robisz w wolnym czasie. Pomyśl o tym, jak twoja praca łączy się z celami, które wyznaczyłeś i czy w pełni korzystasz ze swego potencjału (edukacji, kompetencji, umiejętności miękkich). Rozpocznij interesujące projekty, unikaj narzekania na pracę i zachowań, które ją dewaluują (np. plotkowania). Aktywnie interesuj się dziedziną, którą się zajmujesz, a nawet zdrowo rywalizuj z konkurencją. Dzięki temu będziesz pracował z pasją.