Wytrenowany mózg może ignorować negatywne emocje

Prosty trening komputerowy może zmienić strukturę połączeń nerwowych w mózgu i osłabić reakcje na negatywne bodźce.

Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona wykazali, że prosty komputerowy trening polegający na ignorowaniu nieistotnych sygnałów może wpłynąć na strukturę połączeń nerwowych w mózgu i poprawić regulację emocjonalną człowieka, osłabiając reakcje na negatywne bodźce.

Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) badacze monitorowali pracę mózgu 26 ochotników.Badani za każdym razem mieli za zadanie określić, w którą stronę skierowana jest strzałka widoczna na ekranie. Jednocześnie musieli ignorować bodźce rozpraszające, czyli dodatkowe strzałki pojawiające się po obu stronach. Po takim treningu badani przystępowali do podobnego zadania, ale tym razem starali się ignorować bodźce w postaci obrazków o negatywnym wydźwięku emocjonalnym.

Badanie pokazało, że u osób, które przeszły trening, widok negatywnych bodźców emocjonalnych wywoływał słabszą reakcję niż u innych. Zaobserwowano u nich mniejszą aktywność ciała migdałowatego, czyli części mózgu, która odpowiada za przetwarzanie negatywnych emocji. Dodatkowo u osób, które przeszły trening zaobserwowano większą ilość połączeń pomiędzy ciałem migdałowatym a rejonem kory przedczołowej zaangażowanym w kontrolę reakcji emocjonalnych.

„Po raz pierwszy zademonstrowaliśmy, że trening nakierowany na poprawę zdolności do ignorowania nieistotnych informacji, który nie ma nic wspólnego z emocjami, może zmodyfikować sieci neuronalne i osłabić reakcje mózgu na emocjonujące wydarzenia” – komentuje współautorka badania, dr Noga Cohen.

Czytaj także: