Wspomniane 7 godzin to norma dla dorosłych, bo dla dzieci może być to więcej, w zależności od indywidualnych warunków organizmu. Przypadki ludzi, którzy potrzebują tylko kilku godzin odpoczynku są niezwykle rzadkie, z drugiej strony świat oczekuje od nas jak najdłuższej i intensywnej aktywności. 

Nie istnieje jedna recepta dla wszystkich, jednak jedno jest pewne – nie można odkładać wyspania się na później. Znacie maksymę “wyśpisz się w piachu?” Jeśli nie zadbacie o swój odpoczynek przekonacie się o tym znacznie szybciej. 

1. Brak snu zwiększa ryzyko niektórych nowotworów 

Badania pokazały, że nowotwory piersi oraz jelit dotykają znacznie częściej osoby, których sen jest regularnie zaburzony lub zbyt krótki i nieregularny.

2. Skóra znacznie wolniej się regeneruje

To nie tylko kwestia skaleczeń. Słaby sen, według badań University of Wisconsin sprawia, że znacznie dłużej trwa proces samoleczenia oparzeń słonecznych. Jednocześnie brak snu przekłada się na szybsze starzenie się skóry. 

3. Nadwaga i niezdrowe nawyki

Wynika to przede wszystkim ze zmęczenia. Wycieńczony organizm znacznie trudniej utrzymuje rygor potrzebny do odpowiedniego odżywiania się, jest bardziej podatny na impulsy. Badacze podejrzewają, że odpowiedzialne są za to także hormony, których równowaga zostaje zaburzony w wyniku zmęczenia. Wraz z nimi wali się balans masy ciała i jest to prosta droga do otyłości.