Znaleziono nowego Super-Neptuna

Naukowcy z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics zauważyli ciekawy — i prawdopodobnie nie jedyny — obiekt w pobliżu jednej z najbliższych nam gwiazd. Nowoodkryta planeta jest nieco większa i masywniejsza niż Neptun i porusza się wokół gwiazdy oddalonej od Ziemi o 120 lat świetlnych.

Egzoplaneta została odkryta w ramach projektu HATNet – sieci sześciu małych teleskopów, które samodzielnie wypatrują zmian w jasności gwiazd, poszukując w ten sposób nowych planet znajdujących się poza naszym Układem Słonecznym. 

Planeta HAT-P-11b krąży stosunkowo blisko od czerwonego karła o temperaturze trochę mniejszej, niż temperatura Słońca, jednak na planecie panuje upał wynoszący prawie 600°C. AT-P-11b została zauważona, gdyż w momencie obserwacji przechodziła ona dokładnie przez tarczę swojej gwiazdy macierzystej (tzw. tranzyt), wskutek czego przyćmiła ona jasność gwiazdy o około 0,4%. 

Neptun ma średnicę 3,8 razy większą niż Ziemia, a jego masa wynosi 17 mas naszej planety. Nowy świat, który otrzymał nazwę HAT-P-11b, jest natomiast 4,7 razy większy niż Ziemia, a jego masa to 25 mas naszej planety, został on więc nazwany Super-Neptunem.  

Odkryta w gwiazdozbiorze Łabędzia HAT-P-11b jest najmniejszą pod względem wymiarów planetą, którą zauważono dzięki tranzytowi – twierdzą naukowcy z Harvard-Smithsonian Center. Rok na Super-Neptunie trwa zaledwie 4,88 ziemskiego dnia. Na drugim planie zamieszczonej powyżej ilustracji przedstawiającej artystyczną wizję nowej egzoplanety zauważyć można pewien hipotetyczny świat, którego istnienie nie zostało jeszcze potwierdzone, lecz jest niezwykle prawdopodobne, na co wskazują obliczenia astronomów. Aby potwierdzić obecność drugiej planety, niezbędne są jednak dalsze obserwacje.  

Kilka podobnych do Neptuna egzoplanet odkryto ostatnio dzięki wahaniom prędkości radiowej ich gwiazd macierzystych. Ta planeta jest jednak dopiero drugim tego rodzaju obiektem zauważonym właśnie dzięki tranzytowi, umożliwiającemu ustalenie jego dokładnej średnicy i masy. Drugą taką planetą jest GJ436b krążąca wokół innej gwiazdy. Porównanie HAT-P-11b i GJ436b pomoże naukowcom w sprawdzeniu wielu teorii dotyczących kształtowania się układów planetarnych i ich ewolucji.  JSL

źródło: www.cfa.harvard.edu