Jednocześnie jest w naszej kulturze jest to obszar mało rozumiany, otoczony mnóstwem stereotypów i ograniczających przekonań oraz nieświadomością. Czym dokładnie jest ta pasja, o której tyle zewsząd słyszymy? Jak powstaje oraz jak z niej właściwie korzystać?

Czym jest pasja – zmiana perspektywy

W naszej kulturze jest dużo niejasności już w samym słowie "pasja". Najczęściej kojarzy nam się z czymś, dostarczającym bardzo silnych emocji – ekscytacji i absolutnego zaangażowania. Mówiąc o pasji, myślimy najczęściej o aktywnościach wykonywanych często i z dużą regularnością. Istotny wydaje nam się też fakt poświęcania danej aktywności bardzo dużej ilości czasu. Za ludzi z pasją uznajemy głównie artystów, twórców, podróżników. Powszechny pogląd mówi, że pozostali, zwykli ludzie mają co najwyżej hobby…

Myśląc w ten sposób o pasjach, robimy sobie krzywdę. Bo gdy pada pytanie - co jest Twoją pasją, mówimy - ja właściwie nie mam żadnej szczególnej pasji. Bo skoro większość naszego życia upływa na pracy i krótkich chwilach odpoczynku lub urlopu, gdzie wciąż jest tyle rzeczy do nadrobienia, że ciężko się zaangażować w coś, co bezpośrednio nie przynosi pieniędzy i nie ma związku z codziennymi obowiązkami, to jak tu mieć pasję?

Często jest tak, że od momentu, gdy zaczęliśmy pracować i dorośle żyć, zaczęło nam brakować czasu na inne rzeczy, a - jak sobie być może tłumaczyliśmy - pasje niestety wymagają czasu i pieniędzy. Czas będziemy mieć na emeryturze, a pieniądze - jak pospłacamy kredyty i wykształcimy dzieci. A ci, co mogą sobie żyć z pasją, to albo bogacze, albo szaleńcy, którzy rzucają wszystko, by podążyć za jakimś marzeniem. Trochę im tego zazdrościmy, ale jednocześnie nie uważamy, by w naszym przypadku było to realne. Tymczasem znalezienie pasji i życie z pasją są prostsze niż nam się wydaje!

Po pierwsze, kluczowe jest zrozumienie, czym tak naprawdę jest pasja. W swojej istocie pasja to przede wszystkim energia i radość odczuwane wtedy, gdy robimy coś, co karmi naszą duszę, ciało, umysł i/lub emocje. To zaangażowanie i motywacja, wyzwolone faktem, ze robimy coś, co jest dla nas przyjemne i co chcemy dla tej właśnie przyjemności robić - bez żadnego przymusu  z zewnątrz, bez presji zarabiania czy osiągania. Stąd efektem oddawania się pasji jest poczucie naładowania akumulatorów, napełnienia energią, braku zmęczenia.

Dlatego też liczba aktywności, które można określić mianem pasji, jest tak naprawdę ogromna. Nie jest istotne, czy daną czynność wykonujemy często, czy rzadko; nie jest ważne to, czy osiągamy w tym sukcesy bądź korzyści materialne; nie ma znaczenia, czy dana aktywność jest społecznie istotna czy zupełnie błaha - kluczem do rozpoznania pasji jest odpowiedź na pytania - co mnie karmi, co napędza i ładuje moje akumulatory? Co daje mi radość i co lubię robić? To mogą być bardzo błahe i codzienne czynności, jak spacer z psem, porządkowanie ogrodu, przeglądanie kolekcji zdjęć lub pocztówek. Pasją mogą być inni ludzie - rozmowy z nimi, wspólne spędzanie czasu. Pasją może być gotowanie, sprzątanie, czytanie, oglądanie filmów. Esencją pasji jest zawsze fakt zaangażowania energii w taką czynność, którą robimy dla samej przyjemności jej robienia, z wewnętrznej chęci i potrzeby.