Znana z „Projektu Egoistka” Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Fitness umysłu” przekonuje, że trening ciała to za mało – trzeba ćwiczyć myśli. Przedstawia tym samym pierwszy w Polsce program redukujący toksyczne myśli, emocje i relacje.

- Wyświetlacz na wadze nigdy nie pokaże twojej prawdziwej wartości, a wyrzeźbione mięśnie nie dadzą ci siły, by osiągnąć trwałe szczęście. Chwyć życie we własne ręce. (…) Silny umysł jest najważniejszy, bez niego zdrowe ciało przypomina pusty pojemnik. Siłownia nie wystarczy, żeby spalić złe emocje i pozbyć się natrętnych myśli - tłumaczy autorka.

I namawia, by zaprzyjaźnić się ze swoim umysłem. Co to znaczy? Między innymi nauczyć się zarządzać własną uwagą, zyskać pozytywne nastawienie do życiowych trudności, skutecznie działać, panować nad myślami i emocjami, a przede wszystkim poczuć psychiczny luz.  Zero narzekania! Koniec z byciem ofiarą! - Skalska zagrzewa do walki i proponuje miesięczny trening umysłu.

W książce znajdują się karteczki z zadaniami. Należy pociąć je na kawałki i wrzuć do miski. Codziennie rano (przez 29 dni) losować jedną z nich i wykonać zadanie. Jeśli uda się je wykonać, należy odłożyć kartkę na bok; jeśli nie, wrzuć do miski i powtarzać do skutku.

Wszystkie zadania ćwiczą umysł w uważności, obserwacji, refleksji, wyrażaniu twórczych emocji, pomagają zbudować wspierające nawyki w umyśle. Oto 7 z nich:

1. Pamiętaj, że nie na wszystko w życiu masz wpływ. Nie staraj się przebić głową muru. ODPUŚĆ i popłyń z nurtem życia, a przekonasz się, że nie toniesz, tylko naprawdę płyniesz! Powtarzaj dzisiaj: „Wszystko jest mało ważne, odległe i obojętne”, dołącz do tego przeponowy oddech.
P.S. Nie sprawdzam, czy wykonałaś ćwiczenie, odpuszczam… ;-)

2. WYBIERAJ wspierające i twórcze emocje i myśli. Nie rozwijaj destruktywnych stanów w sobie! Gdy tylko pojawi się niechciana emocja lub myśl, wyobraź sobie, że jest jak motyl, który przysiadł na Twoim ramieniu i właśnie odfruwa...
P.S. Wysyłam Ci dzisiaj twórcze moce! Cały czas jestem z Tobą!

3. Podnieś poziom energii, zadbaj o to, by dzisiaj rozruszać swoje ciało, zjeść zdrowy posiłek i trzy razy powiedzieć do siebie „Kocham cię!”.
P.S. Ślę cały pakiet energii do ciebie! Mnie jak zawsze roznosi ;-)

4. Nie wysyłaj w kierunku innych nieczystych myśli i emocji – pamiętaj, że wrócą do ciebie ze zdwojoną siłą. STANIESZ SIĘ NIMI. Przy każdej napotkanej osobie (znanej i nieznanej) pomyśl „Chcę, abyś był/była szczęśliwa”. Kochana, ale tutaj nie ma wyboru, czy ktoś jest przystojny czy nie, myślimy w autobusie, na przystanku, w pracy.
P.S. Chcę, żebyś była szczęśliwa!

5. Dzisiaj bądź OBECNA w każdej sekundzie swojego życia. Ogranicz wycieczki umysłu w przeszłość i w przyszłość. Gdy przyjdzie ci do głowy myśl, nadaj jej etykietę „myśl”, „myśl”, o znowu „myśl” i pozwól odpłynąć  Pilnuj tego przez cały dzień.
P.S. Ślę moc i jestem z tobą, Kochana!

6. Wypisz na kartce trzy WARTOŚCI, które są dla ciebie kluczowe. Wieczorem zastanów  się, czy objawiły się tego dnia, czy żyłaś w zgodzie z nimi? Dla przykładu, jeśli wartością są dzieci, a nie widziałaś się z nimi przez cały dzień, to pomyśl, jak możesz to zmienić na przyszłość.
P.S. Pytanie pomocnicze: Kochana, za czym tęsknisz?

7. POZWÓL przeminąć trudnościom, nie trzymaj się ich kurczowo (nie zasilaj ich swoją uwagą), a przekonasz się, że przyjdzie dobry moment i dla ciebie. Zapisz dzisiaj na kartce wszystko, czego trzymasz się kurczowo! I powiedz do tego: „Uwalniam cię! Pozwalam odejść!”.
P.S. Już za chwilę będziesz wolna niczym ptak!
Całus, Kochana.

Więcej w najnowszej książce Dagmary Skalskiej "Fitness umysłu".