W tej kategorii Chiny były liderem przez lata! Wkrótce zdeklasuje ich sąsiad z południa

15 listopada 2022 roku ma być dniem, w którym liczba ludzi mieszkających na Ziemi osiągnie osiem miliardów. Przy okazji od przyszłego roku Chiny stracą miano najludniejszego kraju świata.
W tej kategorii Chiny były liderem przez lata! Wkrótce zdeklasuje ich sąsiad z południa

Na pozycję lidera wskoczą natomiast Indie, o czym szerzej traktuje sporządzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych raport zatytułowany World Population Prospects 2022. Liczba ludności Chin wynosi obecnie około 1,426 miliarda, podczas gdy Indii – około 1,412 miliarda. Niestety dla chińskich władz tamtejszy wzrost dobiegła końca, przez co w połowie XXI wieku Chińczyków będzie około 1,317 miliarda. Dla porównania, w Indiach powinno być około 1,668 miliarda mieszkańców. Jeśli chodzi o skalę globalną, pomimo przekroczenia kolejnej granicy dotyczącej liczby ludności Ziemi, dalszy jej wzrost nie powinien być równie imponując jak do tej pory. Obecne tempo jest bowiem najniższe od 1950 roku.

Czytaj też: Mężczyźni latem mają większy apetyt. Wszystko przez światło słoneczne

Kolejne granice, takie jak 8,5 miliarda, 9,7 miliarda i 10,4 miliarda mają natomiast zostać osiągnięte kolejne w 2030, 2050 i 2100 roku. W kontekście połowy obecnego stulecia eksperci przewidują, że za połowę prognozowanego wzrostu będzie odpowiadała ludność zaledwie ośmiu krajów. W gronie tym znajdzie się Demokratyczna Republika Konga, Egipt, Etiopia, Indie, Nigeria, Pakistan, Filipiny i Zjednoczona Republika Tanzanii.

Chiny tracą pozycję lidera na rzecz Indii

Generalnie rzecz biorąc za najszybciej powiększające się społeczeństwa uznaje się te związane z najsłabiej rozwiniętymi krajami. Z 46 przedstawicieli tego grona aż 32 znajduje się w Afryce Subsaharyjskiej. W niektórych przypadkach tamtejsza liczba ludności wzrośnie w latach 2022-2050 aż dwukrotnie.

Czytaj też: Czujesz się młodo? Szybciej dojdziesz do siebie po urazie

Po drugiej stronie barykady znajduje się Europa, której kraje w dużej mierze tworzą grono 61 państw z przewidywanym spadkiem liczby ludności w latach 2022-2050. W tym samym okresie liczba osób w wieku 65 lat lub starszych wzrośnie na całym świecie. O ile obecnie wskaźnik ten wynosi 10 procent, tak w 2030 roku wyniesie 12 procent, a w 2050 – podskoczy do 16 procent. W Europie i Ameryce Północnej do 2050 roku nawet co czwarta osoba może mieć ponad 65 lat. Co ciekawe, o ile teraz 50,3 procent ludności świata stanowią mężczyźni, a 49,7 procent kobiety, to w okolicach 2050 roku wyniki te powinny się ze sobą zrównać.