Focus Historia zaprasza do odktycia tajemnic Domu Partii

Redakcja miesięcznika „Focus Historia” zaprasza wszystkich czytelników oraz mieszkańców stolicy do udziału w specjalnej akcji Focus Historia odkrywa Warszawę.

To cykl spacerów, podczas których uczestnicy odwiedzą niedostępne i tajemnicze miejsca w Warszawie, a także poznają ich historię – tę oficjalną oraz tę mniej znaną.

Celem najbliższego spaceru będzie Dom Partii, czyli dzisiejsze Centrum Bankowo-Finansowe. Na wędrówkę korytarzami tego gmachu zaprasza Michał Wójcik, redaktor naczelny miesięcznik „Focus”, który będzie jednocześnie gospodarzem spotkania: Dom Partii jest fascynujący z kilku powodów. Teoretycznie każdy w PRL-u mógł złożyć tam swój wniosek czy prośbę o pomoc a zatem przestąpić jego próg, a jednak – było to najbardziej tajemnicze i odcięte od reszty kraju miejsce, gdzie zapadały najważniejsze decyzje dotyczące naszych obywateli.

Dom Partii jest fascynujący z kilku powodów. Teoretycznie każdy w PRL-u mógł złożyć tam swój wniosek czy prośbę o pomoc a zatem przestąpić jego próg, a jednak – było to najbardziej tajemnicze i odcięte od reszty kraju miejsce, gdzie zapadały najważniejsze decyzje dotyczące naszych obywateli. Miejsce jest fascynujące, bo do dziś da się tam poczuć ducha PRL-u, zachowało się kilka pomieszczeń, gdzie kształtowała się historia Polski. To w tych gabinetach i po tych korytarzach chodzili znienawidzeni bądź uwielbiani sekretarze, tu spiskowano by powołać lub odwołać polskich genseków. Tu rodziła się nowomowa, tu kształtowała trudna relacja polsko-radziecka i tu polscy przywódcy troili się i dwoili aby absurd jaki nas otaczał zyskał jakieś oblicze racjonalne. Dom partii poza tym – to wyśmienita architektura. Zresztą obiekt zrealizowany został tuż przed tryumfem socrealizmu w sztuce co zakrawa na jakiś żart historii. Sekretarze zamiast pracować we wzorcowej budowli komunizmu, panowali w budynku absolutnie modernistycznym.

Gościem specjalnym pierwszego spaceru będzie Jerzy Diatłowicki – publicysta i historyk-amator, który przybliży spacerowiczom historię Domu Partii.

INFORMACJE ORGANIZCYJNE:

Spacer odbędzie się 29 maja br. w dwóch turach: I tura – godz. 11:00, II tura – godz. 12:30. Przewidywany czas jednego spaceru to około 60 minut.

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Domu Partii od strony Al. Jerozolimskich (ul. Nowy Świat 6/12)

Aby wziąć udział w spacerze należy się zarejestrować mailowo lub telefonicznie:
– mailem pod adres: [email protected]
– telefonicznie pod numerem telefonu: 22 360 38 11 (w godz. 10:00 – 17:00).

Zgłoszenia przyjmowane są do 27 maja

Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w spacerze decyduje  kolejność zgłoszeń.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Partnerem akcji Focus odkrywa Warszawę jest stacja TVN Warszawa.