Ta nowość na Androidzie przyda się w unikaniu niechcianych połączeń i wiadomości

Zapewne każdy z nas był kiedyś w sytuacji, gdy musiał zablokować jakąś osobę z różnych względów. Na Androidzie mamy do wyboru wiele różnych metod, zarówno jeśli chodzi o wiadomości, jak i połączenia. Problem w tym, że do tej pory nie było jednej wspólnej listy, przez co trzeba było radzić sobie z tym oddzielnie. Na szczęście to wkrótce może się zmienić.
Ta nowość na Androidzie przyda się w unikaniu niechcianych połączeń i wiadomości

Google pracuje nad lepszym blokowaniem niechcianych numerów na Androidzie

Blokowanie numerów na Androidzie bywa męczące. Już samo radzenie sobie z niechcianymi połączeniami czy wiadomościami z numerów spamowych lub osób nękających jest uciążliwe, dlatego dobrze by było, gdyby blokowanie było łatwiejsze. Tymczasem Google tego nie ułatwia. Obecnie każe nam blokować numery osobno w aplikacjach do wysyłania wiadomości oraz tych do obsługi połączeń. Z tego powodu, nawet jeśli zablokujemy numer wysyłający nam SMS-y, to jeśli nie zapamiętamy numeru, możemy przypadkowo odebrać od niego połączenie. W dodatku problemy nie znikają po zmianie telefonu, bo najczęściej taka czarna lista nie jest przenoszona, więc istnieje duża szansa, że po raz kolejny będziemy musieli przechodzić przez to samo.

Czytaj też: Google świętuje miliard użytkowników RCS. Z tej okazji wprowadza nowe funkcje do Wiadomości

To naprawdę może uprzykrzyć życie, dlatego świetną wiadomością jest fakt, że Google pracuje nad tym, by coś w tej kwestii zrobić. Jak donosi Android Authority, w aplikacji Telefon (Google Phone) znaleziono interesujący fragment kodu. Co ciekawe, jest on obecny w wersjach 118 i 117, natomiast w dwóch kolejnych już ich nie ma. To jednak wcale nie oznacza, że gigant porzucił ten pomysł, być może po prostu musi nad tą funkcją jeszcze popracować.

Czytaj też: Threads zmierza do Europy? Jest jednak pewien haczyk

O co dokładnie chodzi? Odkryty kod sugeruje, że Google pracuje nad rozwiązaniem zwanym „uproszczonym blokowaniem”. Zamiast blokować numery osobno w różnych aplikacjach, powstanie jedna wspólna lista i jedna opcja blokowania zarówno połączeń, jak i wiadomości. W dodatku będzie można ją udostępniać innym aplikacjom. Jest też wzmianka przenoszeniu takiej listy, nie tylko do innych aplikacji, ale też na inne urządzenia z Androidem.

Czytaj też: Apple łata luki w zabezpieczeniach swoich sprzętów. Jak najszybciej zainstaluj te aktualizacje

Taka jedna wspólna i współdzielona lista blokowania, z której będą korzystać wszystkie aplikacje, będzie naprawdę bardzo pomocna w radzeniu sobie z osobami nękającymi. A nawet jeśli nie mamy aż takich problemów, zawsze zdarzają się połączenia czy wiadomości od spamerów oferujących nam fotowoltaikę, nowe kołdry czy inne „super” bonusy. Tak czy inaczej, taką nowość przywitamy z otwartymi ramionami.

Czytaj też: Dzięki tej aplikacji na Windowsa Twój telefon będzie mógł służyć jako kamerka internetowa

Nie wiadomo jednak, kiedy Google ją wprowadzi. Skoro rozwiązanie pojawiło się w kodzie aplikacji, sugeruje to, że gigant coś w tej sprawie robi, jednak usunięcie z kolejnych wersji może zwiastować problemy lub konieczność poświęcenia czasu na dopracowanie funkcji. Niestety, trzeba się też liczyć z tym, że Google mógł po prostu z tego zrezygnować. Musimy uzbroić się w odrobinę cierpliwości i poczekać na kolejne informacje.