Huawei pracuje nad szóstą generacją swojego topowego składaka. Mate X6 zbliża się do premiery

Samsung jest bez wątpienia królem składaków, ale od jakiegoś już czasu w siłę rośnie Huawei. Chociaż wciąż obie firmy dzieli spora przepaść, trudno nie zauważyć, że w czasie, gdy południowokoreańskiemu gigantowi ubywa popularności, Huawei ją zyskuje. Czy nadchodzący Mate X6 przyczyni się do tego wzrostu?
Huawei pracuje nad szóstą generacją swojego topowego składaka. Mate X6 zbliża się do premiery

Huawei Mate X6 rzuci wyzwanie Galaxy Z Fold 6?

Jak wynika z raportu firmy analitycznej TrendForce, 2024 rok będzie dla składaków Huawei naprawdę dobrym okresem. Prognozuje się, że firma skończy z aż 19,8% udziałem w rynku składaków, co stanowić wzrost rok do roku prawie o 8%. W tym czasie Samsung straci na znaczeniu i chociaż mowa o 6%, to jest to kontynuacja trendu spadkowego. W 2022 roku gigant miał 80% udziałów w rynku, a rok później spadły one poniżej 70%. Spodziewać się można, że jeśli nie pojawi się żadna rewolucja w Galaxy Z Fold i Galaxy Z Flip, udziały firmy w rynku spadać będą nadal.

Czytaj też: Smartfony Galaxy S21 FE w końcu dostają asystenta aparatu. Jest jednak jedno „ale”

Z drugiej strony Huawei nie ma zamiaru się zatrzymywać i już pracuje nad modelem Mate X6, czyli kolejną generacją swojego flagowego składaka. Mate X5 debiutował we wrześniu 2023 roku z układem Kirin 9000s i imponującym zestawem aparatu i możemy być wręcz pewni, że jego następca w niczym nie będzie gorszy. Pytanie tylko, co konkretnie zaoferuje?

Czytaj też: Xiaomi naprawdę lubi odgrzewane kotlety. Redmi Note 13R jest tego świetnym przykładem

Cóż, tu niestety szczegółów nadal brakuje, bo jak na razie źródła wspominają, że Huawei będzie mógł wykorzystać w nim albo układ Kirin 9010, albo „superrdzeniowy” procesor, który ma napędzić nadchodzącą serię Mate 70. Tak czy inaczej, raczej się nie zawiedziemy, bo producent mocno się ostatnio stara, by pokazywać się z jak najlepszej strony. Leaker Smart Pikachu opublikował na Weibo wzmiankę o ewentualnej premierze – na razie jest to po prostu wskazanie na debiut w drugiej połowie roku. Jeśli mielibyśmy spekulować, zapewne będzie to jesień, chyba że Huawei zdecyduje się na bezpośrednie rzucenie rękawicy Samsungowi i zaprezentuje Mate’a X6 bliżej premiery Galaxy Z Fold 6. To mogłoby być bardzo ciekawe zestawienie.

Huawei Mate X5

Skoro nie ma jeszcze zbyt wielu wzmianek o specyfikacji, zerknijmy na to, co oferował poprzednik. Mate X5 został wyposażony w 6,4-calowy zewnętrzny wyświetlacz OLED LTPO o rozdzielczości 2504 x 1080, proporcjach 20,9:9 i częstotliwości próbkowania dotykowego 300 Hz. Za jego ochronę odpowiada szkło Kunlun. Natomiast składany wyświetlacz OLED LTPO ma już przekątną 7,85”, rozdzielczości 2496 x 2224, proporcje 8:7,1 i częstotliwości próbkowania dotyku 240 Hz. Obydwa ekrany obsługują częstotliwość odświeżania w zakresie 1–120 Hz, 10-bitowe kolory, gamę kolorów P3 i przyciemnianie wysokiej częstotliwości 1440 Hz.

Czytaj też: Xiaomi Mix Fold 4 będzie rekordowo cienki. A co zaoferuje Mix Flip?

Sercem tego modelu jest układ Kirin 9000s z obsługą sieci 5G. Procesor sparowany został z 16 GB pamięci RAM i 512 GB pamięci wbudowanej. Ogromną zaletą Mate’a X5 jest bateria o pojemności aż 5060 mAh z ładowaniem przewodowym o mocy 66 W i bezprzewodowym o mocy 50 W. Po stronie aparatów mamy natomiast 8-megapikselowy aparat do selgie, 50-megapikselowy aparat główny, moduł 13 Mpix z ultraszerokim kątem oraz obiektyw peryskopowy z OIS (12 Mpix). Warto też wspomnieć, że smartfon ten cechuje się wodoodpornością zgodnie z normą IPX8, a także oferuje dwukierunkową łączność satelitarną.

Czytaj też: Kolejna Motorola Razr dostanie mile widziane ulepszenie, które w dodatku nie przyniesie ze sobą podwyżki cen

Huawei Mate X6 powinien przynieść sporo ulepszeń, ale musimy uzbroić się w cierpliwość, by dowiedzieć się, nad czym konkretnie pracuje producent.