Jak dbać o siebie fizycznie, mentalnie i emocjonalnie? Nasze wskazówki

Współcześni ludzie niemal na każdym etapie swojego życia zastanawiają się, co mogą zrobić z korzyścią dla swojego zdrowia. Jakie zmiany wprowadzić w codziennym życiu? Jak dbać o siebie na płaszczyźnie fizycznej, mentalnej i emocjonalnej? Pytania te towarzyszą wielu z nas.
Jak dbać o siebie fizycznie, mentalnie i emocjonalnie? Nasze wskazówki

Choć nie istnieje jedna i uniwersalna metoda na poprawę zdrowia psychofizycznego, to można wprowadzić w swoim życiu kilka zmian, które z pewnością będą sprzyjały osobistemu rozwojowi.

Jak dbać o siebie: fizycznie

Słynne łacińskie powiedzenie “w zdrowym ciele zdrowy duch” nic nie straciło na aktualności. Mądrość, wiedzę i doświadczenie starożytnych można wykorzystać także we współczesnym świecie. Jednym z kluczowych warunków optymalnego zdrowia psychofizycznego jest bowiem troska o ciało i jego potrzeby. Jeśli zatem zależy nam na utrzymaniu dobrej kondycji psychofizycznej, musimy liczyć się z koniecznością regularnego wysiłku fizycznego i troską o potrzeby naszego ciała.

Warto pamiętać, że aktywność fizyczna nie tylko kształtuje naszą sylwetkę, ale jest także cenna z punktu widzenia zdrowia psychicznego. Regularne ćwiczenia oddziałują na szereg czynników. Po pierwsze, zapobiegają nadwadze i otyłości, zmniejszają ryzyko chorób cywilizacyjnych (m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca) i poprawiają kondycję. Po drugie, mają bardzo istotne znaczenie w zapobieganiu depresji, redukują stres i napięcie, podnoszą samoocenę. Wreszcie poprawiają nasz wygląd zewnętrzny i kształtują zdrową sylwetkę. Regularne ćwiczenia fizyczne w połączeniu z odpowiednią dietą to klucz do zachowania zdrowia.  

Aktywność fizyczna powinna stać w centrum uwagi zwłaszcza tych osób, które zastanawiają się, jak dbać o siebie po 30. roku życia. Wraz z wiekiem ryzyko różnych chorób systematycznie wzrasta. Ludzie po trzydziestce są znacznie bardziej narażeni na cukrzycę czy choroby serca niż osoby młodsze. Aby zapobiec przykrym konsekwencjom związanym z problemami zdrowotnymi, wystarczy odpowiednio wcześnie wdrożyć pewne działania ukierunkowane na poprawę zdrowia fizycznego. Właściwa dieta, ograniczenie używek (alkohol, papierosy), a zwłaszcza regularne ćwiczenia fizyczne z pewnością pomogą w zachowaniu odpowiedniej wagi, poprawią kondycję i ogólny stan organizmu.

Dbanie o swoje zdrowie fizyczne można zacząć praktycznie na każdym etapie życia. Czasem wystarczy zmiana szkodliwych nawyków żywieniowych, aby organizm szybko się zregenerował. Warto też pomyśleć o regularnych treningach, o ile oczywiście nie istnieją ku temu medyczne przeciwwskazania. Nie trzeba od razu rzucać się na głęboką wodę i nastawiać się na forsowanie organizmu na siłowni. Zwykle wystarczy regularnie spacerować, biegać, jeździć na rowerze czy pływać, a efekty stają się szybko widoczne. Grunt to przełamać niechęć do ćwiczeń fizycznych i systematycznie trenować. 

 

Jak dbać o siebie: mentalnie

Sfera fizyczna to oczywiście nie wszystko. Zdrowy organizm potrzebuje zarówno bodźców zewnętrznych, jak i stymulacji mentalnej. Jeśli zatem zależy nam na pełnym rozwoju psychofizycznym, to nie powinniśmy zaniedbywać rozwoju mentalnego. Jest on bowiem kluczowy z punktu widzenia naszego zdrowia. 

Rozwój mentalny obejmuje szereg różnych aspektów, związanych z pracą naszego umysłu. Jeśli zastanawiamy się, jak o siebie dbać na co dzień, to trening mentalny powinien obejmować m.in. pracę nad samoświadomością, koncentracją oraz motywacją. Sfera mentalna odgrywa również istotną rolę w panowaniu nad emocjami. Jednocześnie jest ona w pewnym stopniu uwarunkowana zdrowiem fizycznym. Dlatego dbanie o siebie powinno obejmować ćwiczenia rozwijające różne sfery naszego osobistego życia. Jeśli na przykład zaniedbamy sferę fizyczną, to rozwój mentalny może być znacząco utrudniony. 

Kształtowanie mentalności to nie tylko bierne, osobiste studium, rozwijające nasze myślenie, ale to także nauka określonych umiejętności, związanych na przykład z optymalną organizacją czasu, świadomością własnych potrzeb czy skupianiem się na realizacji określonych celów. Osoby, które rozwijają się mentalnie potrafią też odnaleźć się w trudnych sytuacjach życia społecznego. Są odporne na krytykę, a w swoim działaniu nie kierują się wyłącznie postępowaniem innych osób.

 

Jak dbać o siebie: emocjonalnie

Wzmacnianie zdrowia emocjonalnego to często najtrudniejsze wyzwanie, jakie przed nami stoi. Nie można jednak pominąć tej sfery naszego życia. Emocje oddziałują na codzienne funkcjonowanie, wpływają na nasze myślenie i działanie, są też naturalnym towarzyszem w relacjach interpersonalnych. Dlatego troska o zdrowie emocjonalne powinna stać się szczególnym przedmiotem zainteresowania wszystkich osób, którym zależy na utrzymaniu harmonijnego zdrowia psychofizycznego.

Jak o siebie dbać w sferze emocjonalnej? Co należy robić, aby stać się bardziej szczęśliwym i mimo różnych przeciwności losu zachować emocje na wodzy? Choć każdy z nas jest inny, to istnieją pewne rozwiązania, które mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie emocjonalne niezależnie od wieku czy płci. 

Osoby, które pracują nad dobrostanem psychicznym, zazwyczaj kierują się kilkoma istotnymi wskazaniami. Nie rezygnują z codziennych obowiązków, potrafią zajmować się sprawami rodzinnymi i zawodowymi, a jednocześnie znajdują czas na relaks i realizację swojego hobby. Dbają o aktywność fizyczną i rozwój mentalny. Starają się być świadome swoich uczuć i potrzeb. Nie zamiatają problemów pod dywan, lecz próbują poszukiwać rozwiązań dla pojawiających się trudności. Pozwalają też sobie na popełnianie błędów i godzą się z faktem, że są omylne.

Choć zalecenia te wyglądają z pozoru na łatwe do realizacji, to jednak wielu z nas przysparzają dużych trudności. Jeśli jednak poważnie zastanawiamy się, jak zadbać o siebie i swoje zdrowie, to nie powinniśmy bagatelizować sfery emocjonalnej. Uwaga ta dotyczy wszystkich niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Trudności w sferze emocjonalnej mogą dotykać każdego z nas, a lekceważący do nich stosunek może odbić się na zdrowiu całego organizmu.