Dieta wegańska może pozbawić mózg kluczowych składników. Nowe badanie

Chodzi o związek organiczny znany jako cholina. Pośród wielu funkcji jest także bardzo istotny dla działania układu neurologicznego i mózgu – pomaga w przekazywaniu impulsów między neuronami. Diety wegetariańskie i wegańskie, choć mają mnóstwo zalet, mogą prowadzić do jego niedoboru.

Naukowe czasopismo BMJ Journal cytuje niezależną dietetyczkę Emmę Derbyshire, która ostrzega wegan i wegetarian. Według niej diety odrzucające produkty odzwierzęce prowadzą do zaburzenia poziomu choliny w organizmie.

„Jest ona kluczowa dla zdrowia mózgu, szczególnie podczas rozwoju płodowego. Ma także wpływ na pracę wątroby, a jej niedobór prowadzi do rozregulowania metabolizm tłuszczu i uszkodzenia komórek” – pisze dietetyczka. Dodaje, że Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków nie wydało odpowiednich rekomendacji, jak powinno się taki niedobór uzupełniać.

Stowarzyszenie odpowiada, że owszem, niedobór choliny da się nadrobić korzystając z produktów mieszczących się w ramach diety wegańskiej i wegetariańskiej. Najbardziej wydajnym jej źródłem są jaja, mleko i mięso. Można ją jednak także znaleźć w orzeszkach sojowych, brukselkach, brokułach, fasoli, grzybach, orzeszkach ziemnych oraz komosie ryżowej.

– Absolutnie można wypełnić wymagania za pomocą wegańskiej lub wegetariańskiej diety – mówi Bahee Van de Bor, rzeczniczka Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetyków – Musisz jednak mieć plan. Niektóre pokarmy mogą być wegańskie, ale nie zapewniają odpowiednich substancji odżywczych.

W Wielkiej Brytanii nie ustalono minimalnej granicy spożycia choliny, w USA jest ona wyznaczona na 425 miligramów dziennie dla kobiet i 550 miligramów dziennie dla mężczyzn.

Według Derbyshire wyjątkowo ważne jest by kobiety w ciąży i karmiące piersią dbały o odpowiedni poziom tej substancji, ponieważ od niego będzie zależeć rozwój ich dzieci. W USA dla kobiet spodziewających się dzieci i karmiących poziom koniecznego spożycia choliny to około 550 mg. 

– Przede wszystkim chcę podnieść poziom świadomości – mówi dietetyczka – Ale myślę także, że ludzie stosujący jedynie roślinne diety, szczególnie kobiety w wieku rozrodczym, powinny stosować suplementy.

Innymi składnikami diety, których często brakuje osobom na dietach wegetariańskich i wegańskich to żelazo, witamina B12, kwasy omega-3 oraz wapń. Tutaj dietetycy zgodnie przyznają, że weganie i wegetarianie twardo trzymający się zasad powinni rozważyć stosowanie suplementów. 

Czytaj więcej:

Jarmuż – eko hit – na czarnej liście zanieczyszczonych warzyw. Poznaj pozostałe [BRUDNY TUZIN] —>

5 diet, które mogą ci zaszkodzić. Nawet zabić —>

Jakiej witaminy brakuje weganom? 7 rzeczy o diecie wegańskiej, które warto wiedzieć —>