Klucz do chudnięcia? Porzuć restrykcyjne diety

Do osiągnięcia celów, które stawiamy sobie, gdy chcemy schudnąć kluczem jest konsekwentność. Ostatnie badania wskazują, że nawet jeśli zrzucamy nadmiar kilogramów wolno, ale sukcesywnie z tygodnia na tydzień, w dłuższej perspektywie łatwiej osiągniemy swój cel. Dzięki temu unikniemy efektu jo-jo.
Klucz do chudnięcia? Porzuć restrykcyjne diety

Jeśli będziemy stopniowo zmieniali dietę i planowali aktywność fizyczną uda nam się przestawić na zdrowszy tryb życia, a nasza waga się ustabilizuje – powiedziała Emily Feig autorka badań z Massachusetts General Hospital.

Nie wiemy jak to się ma do zmienności masy ciała. Trzymanie się długoterminowego planu może być trudne, ponieważ proces chudnięcia nie jest stały. Niewykluczone też, że niektórzy mają predyspozycje do bardziej konsekwentnego odchudzania niż inni, bez względu, że tak samo trzymają się diety i ćwiczeń.

Moja rada dla pacjentów oparta na wynikach tych badań zakłada, że najlepiej jest każdego dnia jeść podobnie – mówi Feig. – Pomocne są planowanie posiłków i przygotowywanie ich na cały tydzień. Warto też unikać jedzenia na mieście. Na dłuższą metę to dużo skuteczniejsza metoda niż drastyczna zmiana diety. Ważne żeby budować konsekwentne zwyczaje żywieniowe.  Dzięki  temu, mimo że powoli,  zrzucimy zbędne kilogramy na dobre- dodaje.

W badaniu wzięło udział 183 osób z nadwagą, głównie kobiety z okolic Philadelphii. Przez rok brali udział w programie odchudzania, który polegał na wdrażaniu diety i ćwiczeń. Od początku ich waga była monitorowana. Badanie wahań wagi pozwoliło przewidzieć, którzy pacjenci będą mieli problemy z utrzymaniem wagi już po zakończeniu programu.

Naukowcy zauważyli też, że oprócz konsekwentnego trzymania się diety i ćwiczeń, duży wpływ na ostateczne rezultaty mają sukcesy na samym początku programu. Ci pacjenci, którzy już na starcie zauważyli u siebie zmiany, uzyskiwali lepsze wyniki po zakończeniu programu. Prawdopodobnie wpływ miały czynniki psychologiczne.

Najważniejszym wnioskiem jest, że do każdego pacjenta trzeba podchodzić indywidualnie. Jeżeli od początku dieta i aktywność fizyczna jest dla niego wielkim wyzwaniem, trzeba się do niego dostosować. Zbyt restrykcyjne narzucanie diety sprawia, że szybko się zniechęcają, a program nie przynosi żadnych rezultatów.

Zniechęcającym czynnikiem może być to, że proces redukcji wagi nie jest stały. Zazwyczaj wygląda to tak, że pacjenci chudną przez jakiś czas, po czym, mimo wysiłków ich waga się nie zmniejsza, by po jakimś czasie znowu zaczyna się redukować.

Innymi słowy, jeśli naprawdę chcemy schudnąć nie warto planować (najczęściej od jutra) restrykcyjnej diety i kupować pełnego pakietu ćwiczeń na siłownię, basen itp. Najlepiej powoli zmieniać nawyki i konsekwentnie się ich trzymać, by zmienić styl życia na taki, który pozwoli nam nie tylko schudnąć, ale też być zdrowszym. Warto też planować posiłki i przygotowywać je np. w niedzielę na cały tydzień. Wszyscy dobrze wiem jak łatwo złamać narzucone sobie zasady i zamówić pizzę lub burgera, a wtedy cały wysiłek idzie na marne.

Źródło: CNN