To miała być najstarsza piramida na świecie, a jest naukowy bubel. Jaka siła ją stworzyła?

Gunung Padang w Indonezji jest niezwykle tajemniczym stanowiskiem archeologicznym. Jednym naukowcom przypomina piramidę, innym – zwyczajne, wulkaniczne wzgórze. Niedawno pojawiły się wyniki badań, że ta struktura liczy prawdopodobnie aż 27 tysięcy lat i zbudowała ją prehistoryczna cywilizacja, o jakiej jeszcze nie słyszeliśmy. Na głośną krytykę tych doniesień nie trzeba było długo czekać.
Gunung Padang w Indonezji / źródło: Rayani M, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Gunung Padang w Indonezji / źródło: Rayani M, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Na indonezyjskiej wyspie Jawa, niedaleko wsi Karyamukti znajduje się bardzo intrygujące stanowisko archeologiczne. Mowa o Gunung Padang, które jest nietypowym przykładem miejsca megalitycznego. Zlokalizowane jest na wysokości 885 metrów n.p.m., na szczycie wniesienia wulkanicznego zbudowanego ze skały zwanej andezytem.

Czytaj też: Gigantyczna piramida i niezbadane komory sprzed niemal 30 tysięcy lat. Nie zbudowali jej Egipcjanie 

Obiekt jest pokryty ogromnymi andezytowymi kolumnami. Składa się z kilku tarasów położonych na różnych wysokościach, które zostały utworzone na linii NW-SE. Na sam szczyt wzniesienia prowadzi dodatkowo kilkaset skalnych stopni. Całość wygląda bardzo tajemniczo. Do dzisiaj świat nauki nie poznał dokładnej genezy tego miejsca.

(a) Widok z lotu ptaka na Gunung Padang (b) Topografia i mapa terenu wygenerowane na podstawie badań geodezyjnych. (c) Mapa geologiczna regionu Gunung Padang (Sudjatmiko,1972) / źródło: https://doi.org/10.1002/arp.1912, CC-BY-4.0

Jedyne wzmianki dotyczące wieku Gunung Padang, jakie możemy znaleźć, wskazują na to, że andezytowa struktura powstała z rąk człowieka w pierwszych wiekach naszej ery. W zależności od wyników badań, podawane są daty pomiędzy II i V w. n.e., VI i VII w. n.e. oraz na przełomie er. Najnowsze doniesienia jednak sugerują kompletnie inne pochodzenie niezwykłej konstrukcji.

Najstarsza piramida na świecie czy ogromny przekręt naukowca? W te wyniki badań nikt nie wierzy

20 października na łamach Archaeological Prospection pojawiły się wyniki badań Danny’ego Hilmana Natawidjaja – indonezyjskiego geologia specjalizującego się przede wszystkim w tektonice. Badacz wskazał na podstawie datowań izotopowych, że Gunung Padang zaczęło być budowane jako gigantyczna piramida już 27 tysięcy lat temu.

Czytaj też: Piramida, jakiej jeszcze nie było. Ma tysiące lat i nie wiadomo, skąd się tam wzięła

Może nie mamy pełnej świadomości na ten temat, ale jeśli informacja Natawidjaja są zgodne z prawdą, to indonezyjskie stanowisko jest starsze niż pierwsza na świecie piramida Dżesera w Egipcie licząca ponad 4600 lat czy nawet megalityczne miejsce z Turcji – Göbekli Tepe, które powstało z rąk człowieka 11 tysięcy lat temu.

Aż trudno uwierzyć w prawdziwość wyników opublikowanych. Na krytykę badań geologa nie trzeba było długo czekać. Zanim jednak do niej przejdziemy, poznajmy szczegóły tej rewelacji. Zespół naukowca przeprowadził analizę nie tylko samych tarasów, ale również gruntu, jaki znajduje się poniżej. Na podstawie wydobytych rdzeni z wnętrza góry i datowania izotopowego gleby zalegającej pomiędzy skalnymi głazami stwierdzili, że istnieją cztery rodzaje warstw budujących Gunung Padang i każda z nich odpowiada innemu etapowi budowy.

Czytaj też: Pod piramidą znaleźli nietypowe jezioro. Zamiast wody było wypełnione czymś bardzo trującym…

Pierwszy okres, kiedy człowiek zaczął rzekomo budować gigantyczną piramidę, trwał od 16 do 27 tysięcy lat temu. Drugi etap budowy przypadł na czas 7,5-8 tysięcy lat temu, a najmłodszy okres, podczas którego skonstruowano tarasy schodkowe, miał miejsce 3,1-4 tysiące lat temu.

Uproszczona rekonstrukcja Gunung Padang z podziałem na etapy budowy / źródło: https://doi.org/10.1002/arp.1912, CC-BY-4.0

Gdzie są nieścisłości w badaniach indonezyjskiego geologa?

Dyani Lewis w Nature od razu zwróciła uwagę na podstawową niezgodność z jednym ważnym faktem. Najstarsze ślady bytności człowieka w Indonezji (a dokładnie na wyspie Jawa) liczą maksymalnie 12 tysięcy lat. Zatem Gunung Padang musieliby zacząć budować przedstawiciele zupełnie nieznanej nam cywilizacji, po której nie zostało żadnego śladu.

Co więcej, próbki gleby sprzed dziesiątek tysięcy lat, które badali naukowcy, były całkowicie pozbawione jakichkolwiek śladów świadczących o działalności człowieka. Nie zawierały ani fragmentów kości, ani resztek węgla drzewnego. Wnioskując zatem, 27 tysięcy lat temu nikt nie rozpalał w tym miejscu ognia. Skoro nie czynił nawet tego, jak mógł ustawić w kształt piramidy setki kilkutonowych głazów.

Czytaj też: Egipska piramida zawiera tajemniczą komnatę. Ta pozostaje zamknięta od 4500 lat

W sprawie artykułu Natawidjaja w Archaeological Prospection zostało wszczęte dochodzenie ze strony wydawcy naukowego periodyku – firmy Wiley. Jak przyznała Eileen Ernenwein, redaktorka czasopisma, którą cytuje Nature: „Redaktorzy, w tym ja i zespół ds. etyki, badają obecnie ten artykuł zgodnie z wytycznymi Komisji ds. Etyki Publikacyjnej”. Nie wiadomo, jakie będą dalsze losy tekstu.

O pracach naukowych Danny’ego Hilmana Natawidjaja w Gunung Padang było już głośno w niedalekiej przeszłości. W 2013 roku w Sydney Morning Herald podano, że już wtedy indonezyjski geolog twierdził, że wzgórze jest w całości stworzone przez człowieka i liczy do 20 tysięcy lat. W ramach protestu do jego badań została stworzona petycja, którą podpisało wówczas aż 34 archeologów i geologów z kraju niezgadzający się z Natawidjaja. Jak widzimy po ponad dekadzie, „krucjata” nieustraszonego badacza wierzącego w nieznane cywilizacje z plejstocenu wciąż trwa.