Najwięcej błędów popełniamy we śnie

Tylko co czwarty Polak śpi codziennie w tradycyjnym łóżku z materacem. I choć przesypiamy prawie 1/3 naszego życia to do sfery snu i jego jakości przywiązujemy bardzo małą wagę.

Sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasz dzień i dobry humor. Po źle przespanej nocy nasze samopoczucie pogarsza się, mamy problemy z pamięcią i koncentracją. Uwalnia się w nas także hormon stresu. Nieprzespana noc stanowi zagrożenie dla osób dbających o linie, przemęczony organizm ma problem z poziomem cukru we krwi, dlatego możemy odczuwać napady głodu. 

Połowa Polaków raz w tygodniu sypia krócej niż sześć godzin na dobę. Za główną przyczynę bezsenności uznaje się stres, a rzadko zwraca się uwagę na wygodę i komfort spania. Aby budzić się wypoczętym musimy zatroszczyć się także o swój komfort w trakcie snu. Jak pokazują  badania, przeprowadzone na zlecenie IKEA, tylko 5% Polaków w ciągu ostatnich 2 lat wymieniło materac na nowy, a tylko co drugi Polak ma w swoim mieszkaniu sypialnię z prawdziwego zdarzenia. Zazwyczaj wynika to niewielkiego metrażu naszych mieszkań, ale nawet na niewielkiej przestrzeni można stworzyć azyl do komfortowego wypoczynku.  

– Wiele rodzin mieszka na małej powierzchni przez co stworzenie idealnych warunków do spania staje się prawdziwym wyzwaniem. Konieczne jest rozsądne zaplanowanie całego pomieszczenia. Pokój przeładowany sprzętami powoduje ciągłe wrażenie nieporządku, które niekorzystnie wpływa na snu – mówi Monika Kosakiewicz z IKEA Katowice.

Królewna na ziarnku grochu czy spartańskie łoże?

Zakup odpowiedniego materaca nie jest prosty. Pod uwagę trzeba wziąć stan zdrowia, preferencje oraz indywidualne nawyki i przyzwyczajenia. Twarde materace powszechnie uważane za zdrowsze nie sprawdzą się w łóżkach osób mających problemy z kręgosłupem. Z kolei zbyt miękki materac nie zapewnia odpowiedniego oparcia dla każdej szyi.  Aby uniknąć nietrafionej inwestycji, przed zakupem warto porozmawiać z fizjoterapeutą, który podsunie najlepsze rozwiązanie. 

​Od 28 sierpnia do 28 września we wszystkich sklepach IKEA można skorzystać z porad fizjoterapeuty przy wyborze materaca. Spotkania z fizjoterapeutami odbywają się w ramach Mobilnego Studia IKEA, które od 22 sierpnia wyruszyło w Polskę i odwiedziło już Warszawę. Obecnie pojazd znajduje się w Gdańsku, we wrześniu odwiedzi: Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Łódź i Bydgoszcz. Z porad fizjoterapeuty można także skorzystać przez 7 dni w tygodniu w sklepach IKEA do 28 września.  


Jak śpią Polacy :

  • Zaledwie 1/3 Polaków zauważa, że zła jakość snu może być przyczyną pogorszonego funkcjonowania w ciągu dnia i złego humoru,     
  • W Polsce na bezsenność skarży się więcej kobiet niż mężczyzn; za jej główną przyczynę uznaje się przede wszystkim stres, rzadko zwraca się uwagę na wygodę i komfort spania, 
  • Polacy śpią przeciętnie około 8 godzin na dobę. Połowa Polaków minimum raz w tygodniu sypia krócej niż 6 godzin na dobę,      
  • Polacy lubią się do siebie przytulać – 80% par śpi pod jedną kołdrą; 20% Polaków używa w łóżku dwóch kołder,      
  • Polacy mają różne sposoby na ścielenie łóżka: – 40% przykrywa łóżko narzutą, – 30% chowa pościel, – 20% tylko rozkłada i wyrównuje kołdrę, – 10% wcale nie ścieli łóżka. Najbardziej „leniwi” są  Ci, którzy śpią na materacu położonym na podłodze,