Największy sum na świecie. To kolejny gigant w tej samej rzece

Największy sum na świecie został wyłowiony z włoskiej rzeki Pad, gdzie zaledwie dwa miesiące wcześniej ustanowiono poprzedni rekord dla osobnika tego gatunku. Czy to oznacza, że możemy spodziewać się kolejnych gigantycznych ryb w tym miejscu?
Rybak – zdjęcie ilustracyjne /Fot. Pexels

Rybak – zdjęcie ilustracyjne /Fot. Pexels

Sum pospolity (Silurus glanis), jak sama nazwa wskazuje, nie jest wyjątkową rybą. Występuje praktycznie w całej Europie, spotykany w dużych rzekach i zbiornikach zaporowych, rzadziej w jeziorach. Jest drugą co do wielkości (po biełudze) rybą na Starym Kontynencie i największą europejską rybą słodkowodną. Dorodne osobniki mogą przekraczać 2,5 długości i ważyć ponad 100 kg.

Czytaj też: Zamrożona ryba wróciła do życia. Z ludźmi nie będzie tak łatwo

Alessandro Biancardi niedawno złowił w rzece Pad w Lombardii (północne Włochy) gigantycznego osobnika o długości 2,85 m, który bije poprzedniego rekordzistę o całe 4 cm.

Alessandro Biancardi mówi:

Kiedy pojawił się po raz pierwszy, naprawdę zdałem sobie sprawę, że złapałem potwora. Byłem sam na sam z największym sumem, jakiego kiedykolwiek widziałem od 23 lat.

Największy sum na świecie wyłowiony. Ale możemy spodziewać się pobicia tego rekordu

Sumy pospolite pochodzą z Europy Środkowej i Wschodniej, ale w ciągu ostatnich 25 lat zostały wprowadzone do innych części kontynentu, a ich populacje rosną jak grzyby po deszczu w głównych rzekach we Włoszech, Francji i Hiszpanii. Rzeka Pad, która wije się przez północne Włochy oraz przez miasta Turyn i Piacenza, jest miejscem połowu niezwykle dużych sumów. Poprzedni rekordzista o długości 2,81 m został również wyłowiony z Padu 12 kwietnia.

Alessandro Biancardi i złowiony przez niego sum /Fot. Madcat
To kolejny gigantyczny sum złowiony w Padzie /Fot. Madcat

Alessandro Biancardi, którego pełną z połowu suma można przeczytać na blogu Madcat, dodaje:

Byłem pewien, że złowiona przeze mnie ryba jest wyjątkowa, ale nigdy nie wyobrażałem sobie, co będzie dalej, gdy będziemy mierzyć ją na macie. Pod niedowierzającymi oczami wielu wędkarzy metr zatrzymał się na 285 cm, a to oznaczało nowy rekord świata! Byłem bardzo ciekaw wagi, ale bałem się za bardzo zestresować ten rzadki okaz, więc zdecydowałem się go bezpiecznie wypuścić, mając nadzieję, że może dać innemu wędkarzowi taką samą radość, jaką dał mi.

Sum pospolity pojawił się w rzece Pad ok. 2000 roku. Kiedy taki gatunek zostaje wprowadzony do nowego środowiska, wzrost jest wysoki. Prof. Per Larsson z Uniwersytetu Linneusza bada populację sumów w ich najbardziej wysuniętym na północ siedlisku w Szwecji, gdzie zwierzęta te mają znacznie wolniejsze tempo wzrostu niż na południu (ze względu na klimat). W 2022 r. zespół Larssona złapał osobnika o długości 1,95 m, którego wiek oszacowano na 70 lat!

Czytaj też: Mała wielka ryba. W głębinach u wybrzeży Irlandii odkryto nowy gatunek

Osobnik z Padu może mieć 20, maksymalnie 30 lat, co jest naturalnym zjawiskiem. Ryba tej wielkości złowiona w Szwecji miałaby ok. 100 lat.