Natrętne myśli: skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić? 7 sposobów na ich przezwyciężenie

Natrętne myśli to nieprzyjemne wyobrażenia, którym towarzyszy lęk, niepokój, zakłopotanie, wstyd i poczucie winy. Przyjmują one charakter obsesji, których ciężko jest się pozbyć. Pomimo usilnych starań ich wyeliminowania, wielokrotnie powracają w automatyczny i niekontrolowany sposób.
Natrętne myśli: skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić? 7 sposobów na ich przezwyciężenie

Mogą być to obsesyjne myśli dotyczące np. choroby lub śmierci – zarówno własnej, jak i bliskich osób. Myśli obsesyjne często odnoszą się również do perwersyjnych i nieakceptowalnych społecznie zachowań, takich jak np. zdrada, zabicie własnego dziecka, pedofilia czy zoofilia. W artykule odpowiadamy na pytanie, jak poradzić sobie z natrętnymi myślami i skąd się one biorą.

 

Natrętne myśli: skąd się biorą? 

Obsesyjne myśli to objaw towarzyszący osobom z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, czyli tzw. nerwicą natręctw. Z natrętnymi myślami może jednak zmagać się każdy człowiek, nawet w pełni zdrowy psychicznie. Mogą one wynikać z przesadnego zamartwiania się, lęku czy poczucia winy. Często towarzyszą osobom mocno religijnym, które obawiają się popełnienia ciężkiego grzechu, najczęściej związanego z nieczystością seksualną.  

Z natrętnymi myślami zmagają się także kobiety cierpiące z powodu depresji poporodowej – wynikają z obawy, że nie poradzą sobie z opieką nad dzieckiem i zrobią mu krzywdę. Problem obsesyjnych myśli dotyczy również osób na ścisłych dietach, które nieustannie myślą o tym, że mogłyby przytyć.

Przyczyny natrętnych myśli często mają źródło w dzieciństwie. Osoby zmagające się z nimi były jako dzieci ośmieszane, poniżane i nieakceptowane. Rodzice wymagali od nich bezwzględnego posłuszeństwa i sztywnego przestrzegania zasad. Chcąc zasłużyć na miłość, obawiały się jakiegokolwiek nieposłuszeństwa czy złego zachowania. W związku z tym nauczyły się tłumić w sobie trudne emocje, które w dorosłym życiu ujawniają się jako obsesyjne myśli. 

 

Sposób na natrętne myśli: przestań w nie wierzyć 

Czy wiesz o tym, że około 90% rzeczy, o które ludzie się zamartwiają, nigdy nie staje się rzeczywistością? Nie ma więc najmniejszego sensu wierzyć natarczywym myślom. Jeśli zastanawiasz się, jak pokonać natrętne myśli, to postaraj się je zakwestionować. Jeżeli dopada cię obsesja, że zabijasz swoje dziecko, to wcale nie oznacza, że go nienawidzisz i chcesz zrobić mu krzywdę. Kiedy ciągle myślisz o tym, że zachorujesz, zamiast tego zacznij bardziej dbać o swoje zdrowie.  

Jeśli jesteś osobą religijną i nieustannie dręczą cię natrętne myśli o popełnieniu grzechu, możesz skonsultować ten problem ze spowiednikiem. Pamiętaj, że w chrześcijaństwie same myśli nie są postrzegane jako grzech, lecz podjęte na ich podstawie czyny. Nie zapominaj o tym, że Bóg jest miłosierny i przebacza wszelkie przewinienia. Zamiast wierzyć obsesyjnym myślom, lepiej skoncentrować się na czynieniu dobra.  

 

Sposób na natrętne myśli: porzuć powinności 

Natrętne myśli często wynikają z przekonania, że powinniśmy postępować zgodnie z jakimś sztywnym kodeksem nakazów i zakazów. Zmagają się z nimi perfekcjoniści, którzy zawsze chcą robić wszystko idealnie i nie wybaczają sobie jakichkolwiek błędów.

Skutecznym sposobem na to, jak zwalczyć natrętne myśli, jest zatem pozwolenie sobie na bycie niedoskonałym. Każdemu od czasu do czasu zdarzają się potknięcia czy przewinienia, dlatego nie trzeba się ich przesadnie obawiać. Warto wprowadzić w swoje życie więcej elastyczności i czasem odejść od ścisłego przestrzegania narzuconych sobie norm. Porzuć również myśl o tym, że inni ludzie powinni zachowywać się w określony sposób czy kierować się identycznym systemem wartości. 

 

Sposób na natrętne myśli: przestań z nimi walczyć 

Obsesyjne myśli większość osób próbuje na siłę wyrzucić ze swojej głowy. Stawianie im nadmiernego oporu zwykle przynosi jednak odwrotny skutek od zamierzonego. Zamiast słabnąć, jeszcze bardziej dają one o sobie znać i powracają z większym nasileniem niż dotychczas.

Lepiej więc przestać walczyć, a zamiast tego uważnie się im przyglądać – bez oceniania i krytykowania siebie czy wzbudzania w sobie poczucia winy. Pomocna będzie w tym celu medytacja, polegająca na powolnym, świadomym oddechu i zachowaniu uważności. Regularna praktyka pozwoli skutecznie poradzić sobie z natarczywymi myślami.

 

Sposób na natrętne myśli: co najgorszego może się wydarzyć? 

Twoje natarczywe myśli dotyczą zamartwiania się o różne rzeczy, np. utratę pracy, oblanie egzaminu, zdradę czy porzucenie przez bliską osobę? Zadaj więc sobie pytanie o to, co najgorszego może się wydarzyć, jeżeli faktycznie myśli te się urzeczywistnią. Może się okazać, że negatywne konsekwencje wcale nie będą takie straszne, jak ci się wydaje.  

Możliwe, że już od pewnego czasu masz dość swojej pracy i jej zmiana mogłaby ci wyjść jedynie na dobre. Przejściowy brak pensji mógłby spowodować konieczność oszczędzania, ale może dzięki temu ukształtujesz w sobie pozytywne nawyki finansowe. Czy na pewno porzucenie przez partnera będzie oznaczać dla ciebie koniec świata? Przecież nadal jest na świecie wielu wartościowych ludzi, których możesz poznawać. A może zerwanie związku będzie okazją, aby więcej czasu poświecić sobie i realizowaniu własnych pasji? 

 

Sposób na natrętne myśli: żyj tu i teraz 

Obsesyjne myśli nigdy nie dotyczą teraźniejszości, lecz zawsze tego, co było lub może się wydarzyć. W rzeczywistości jednak na przeszłość nie masz już żadnego wpływu, a przyszłość zwykle okazuje się zupełnie inna, niż sobie wyobrażasz. Dlatego prostym sposobem na to, jak pozbyć się natrętnych myśli, jest skoncentrowanie uwagi na teraźniejszości.  

Zamiast obawiać się o utratę pracy, zastanów się, co możesz zrobić właśnie dzisiaj, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Nawet w przypadku zwolnienia, znalezienie nowego pracodawcy nie powinno wtedy być większym problemem. W momencie pojawienia się obsesyjnych myśli, możesz wyjść na spacer, zaparzyć sobie dobrą kawę czy przeczytać książkę, dzięki czemu skierujesz uwagę na inne tory. 

 

Sposób na natrętne myśli: zastanów się, co dzieje się w twoim ciele 

Nie zawsze jesteśmy świadomi, kiedy atakują nas natrętne myśli. Możesz czuć się źle, a tak naprawdę nie wiedzieć, dlaczego tak się dzieje. Obsesyjne myśli komunikuje jednak twoje ciało. Staje się ono wtedy sztywne, napięte i możesz odczuwać dolegliwości bólowe w różnych jego częściach. Dlatego warto pytać samego siebie, co w danej chwili chce mi przekazać moje ciało. 

 

Sposób na natrętne myśli: zastosuj technikę znikających billboardów 

Pomocny sposób na to, jak radzić sobie z natrętnymi myślami, stanowi zastosowanie techniki znikających billboardów. Jest to metoda wizualizacji, pozwalająca na wyobrażaniu sobie jazdy samochodem po autostradzie.

Technikę tę należy stosować w cichym i ustronnym miejscu. Połóż się lub usiądź w wygodny sposób, zamknij oczy i uspokój oddech. Każdą pojawiającą się w głowie myśl wizualizuj jako pojawiające się billboardy. Stają się one coraz większe i wyraźniejsze, czym bliżej się od niej znajdujesz, a po chwili, kiedy je mijasz, bezpowrotnie znikają z pola widzenia.