Takiej miłości do futbolu jeszcze nie było. Nowe pająki nazwane na cześć piłki nożnej

Nowe pająki nazwane na część najpopularniejszej gry zespołowej na świecie – piłki nożnej. Australijscy naukowcy utworzyli nawet cały nowy rodzaj nawiązujący do futbolu.
W Australii odkryto nowe pająki i utworzono nowy rodzaj – Socca /Fot. Murdoch University

W Australii odkryto nowe pająki i utworzono nowy rodzaj – Socca /Fot. Murdoch University

Dwóch arachnologów z Murdoch University opisało nowy rodzaj pająka nawiązujący do piłki nożnej. Jeden gatunek to hołd dla australijskiej legendy sportu, zmarłemu w 2004 r. Johnny’emu Warrenowi, prawdopodobnie najważniejszej postaci w historii futbolu w Australii. Nowo utworzony rodzaj Socca (łacińska nazwa piłki nożnej) występuje w Australii i Nowej Zelandii. Szczegóły opisano w czasopiśmie New Zealand Journal of Zoology.

Nowe pająki dla fanów piłki nożnej

Dr Volker Framenau i dr Pedro Castanheira z Murdoch University wyróżnili 12 gatunków należących do rodzaju Socca, z których dziewięć jest zupełnie nowych dla nauki. Socca johnnywarreni to właśnie gatunek nazwany na cześć Johnny’ego Warrena. To jednak nie koniec powiązań piłkarskich.

Czytaj też: Pająki Joro rozprzestrzeniają się po USA. Tej inwazji nie sposób powstrzymać

Gatunki Socca pleia, Socca arena i Socca levyashini budzą skojarzenia z piłką nożną. Szczególnie ciekawą historię ma ten ostatni. Lew Jaszyn to radziecki bramkarz, który największe sukcesy odnosił w latach 60. ubiegłego wieku. Zagrał w bramce 813 meczów (480 bez straconego gola), obronił 150 rzutów karnych (średnio co trzeci), a z reprezentacją ZSRR zdobył Mistrzostwo Olimpijskie (1956) i Mistrzostwo Europy (1960). Lew Jaszyn przez wielu ekspertów jest uważany za największego bramkarza w historii futbolu, a jeden z jego boiskowych pseudonimów to “Czarny Pająk”.

Są też pająki, których nazwy nie są związane z piłką nożną. Przykładem jest Socca elvispresleyi, którego nazwa została utworzona ze względu na występujące u samca terminal apophyis, czyli element męskich narządów rozrodczych, który przypomina fryzurę Elvisa Presleya.

Nowe pająki nazwane na cześć piłki nożnej /Fot. Murdoch University

Co ciekawe, dr Framenau i dr Castanheira, którzy pochodzą odpowiednio z Niemiec i Brazylii, nadali nazwy wielu pająkom, w tym dwa po swoich żonach.

Czytaj też: Pająki z rodziny spachaczowatych odkrywają przed naukowcami swoje tajemnice

Dr Castanheira dorastał w Rio de Janeiro, gdzie jak sam mówił, “piłka nożna była życiem”:

Moje zainteresowanie pająkami rozwijało się z czasem, nie byłem fanem Spider-mana ani niczego takiego, ale im więcej pracowałem z pająkami, tym bardziej mnie fascynowały. Są intrygujące, są drapieżnikami, ale mogą być również bardzo piękne. Nazwanie pająków może być również fascynujące, jak w przypadku Socca elvispresleyi, kiedy zobaczyliśmy, że część męskich narządów płciowych wyglądała tak samo, jak włosy Elvisa. Ale piłka nożna jest dla nas szczególna i jesteśmy bardzo dumni, że stworzyliśmy nowy rodzaj na cześć tej wspaniałej gry.

Nowe gatunki w rodzaju Socca:

  • Socca arena
  • Socca australis
  • Socca caiguna
  • Socca elvispresleyi
  • Socca eugeni
  • Socca johnnywarreni
  • Socca kullmanni
  • Socca levyashini
  • Socca pleia