Ostre jedzenie może mieć dobry wpływ na twoje zdrowie. Oto 5 powodów i pięć ostrych przepisów

Z ostrym jedzeniem sprawa nigdy nie była oczywista. Z jednej strony smaczne, z drugiej strony… trochę boli. To w końcu nasz organizm nas ostrzega czy zachęca do przypraw? Sprawa nie jest oczywista, ale okazuje się, że pikanteria na talerzu bywa zdrowa.
Ostre jedzenie może mieć dobry wpływ na twoje zdrowie. Oto 5 powodów i pięć ostrych przepisów

Ostre rzeczy lubimy albo dlatego, że nam smakują, albo ponieważ są wyzwaniem i pokonanie ich może uchodzić za wyczyn, a przecież nic milszego niż uchodzić za kogoś o wyjątkowej wytrzymałości. 

Zdrowy rozsądek mówi “nie rozgryzaj tej papryczki, przestań już dosypywać tej przyprawy, odstaw buteleczkę sosu”. Z drugiej strony pojawia się to coś, co każe nam rzucać się w wir przygód (także smakowych), gód ryzyka, instynkt awanturników. 

Dla tych, którzy potrzebują usprawiedliwienia mamy 5 powodów, dla których ostre jedzenie czasem bywa bardzo dobre!

1. Utrata wagi

Badania pokazały, że zawarta w chilli kapsaicyna potrafi przyspieszyć efekt spalania kalorii nawet przez okres 20 minut po spożyciu posiłku. Po drugie, nawet niewielka ilość ostrej przyprawy może nadać smak najbardziej bezbarwnej dietetycznej potrawie nie niszcząc jej właściwości oraz bez ryzyka dodatkowych kalorii. 

Zdrowe, pyszne i pikantne jedzenie to choćby kurczak biryani, na którego przepis znajdziesz na FoodWiki.

2. Zdrowie serca 

Problem zbyt dużej ilości LDL, tak zwanego złego cholesterolu, dotyczy coraz większej liczby z nas. Okazuje się, że tutaj także pikantne jedzenie może być pomocne. Istnieją wyniki badań pokazujących, że osoby na ostrej diecie są znacznie mniej narażone na zawały serca oraz wylewy. Dlaczego? Może być to kolejny efekt kapsaicyny, która pomaga na stany zapalne prowadzące do chorób serca.

Pomysł na lekką ostrą potrawę, w sam raz dla serca? Propozycja z FoodWiki – zupa tom kha khai.

3. Walka z nowotworami 

Wspomniana już kapsaicyna to alkaloid, który w medycynie bywa stosowany na mięśnie i stawy. Powodem jest działanie rozgrzewające. Ale to nie wszystko. Substancja wywołująca uczucie ostrego, piekącego smaku może niszczyć niektóre komórki nowotworowe. Przykładem może być przyprawa o nazwie ostryż długi (nazywany też kurkumą długą), który wedle badań hamuje rozrost guzów rakowych. A oprócz działania leczniczego doskonale nadaje się do grillowanych warzyw, mięs, oraz do zup. 

Przykład? Pyszna zupa tom yam z kurkumą.

4. Poprawa krążenia

Witamina A oraz C zawarta w kapsaicynie wzmacnia ściany mięśnia sercowego, a ciepło wytworzone przez reakcję jej z receptorami naszego układu poprawia krążenie. Wszystko to wpływa na wzmocnienie całego układu krwionośnego. 

5. Lepszy nastrój

Tu ciekawostka, kapsaicyna potrafi także wpływać na produkcję hormonów odpowiedzialnych za nasz nastrój. Ostre jedzenie potrafi wzmocnić wydzielanie na przykład serotoniny, co sprzyja walce ze stresem i depresją. 

Oczywiście rozsądek i umiar nie mogą zniknąć, gdy korzystamy z ostrego jedzenia. Dlatego polecamy zdrowe i bezpieczne ilości, które przy okazji mogą poprawić nam zdrowie. Najlepsze proporcje przypraw do przepisów znajdziecie na FoodWiki opracowanej przez ekspertów z portalu Pyszne.pl.

Zajrzyjcie tam koniecznie!