Przemoc psychiczna tak samo groźna jak fizyczna

Psychiczne znęcanie się nad dzieckiem prowadzi do podobnych konsekwencji jak maltretowanie fizyczne i zaniedbywanie – twierdzą badacze z Kanady.

Szacuje się, że ok. 1/3 dzieci na świecie doświadcza w swoim życiu przemocy na tle psychicznym. Wiele osób sądzi, że przemoc psychiczna, czyli m.in. drwiny, zastraszanie, czy upokarzanie, to “broń mniejszego kalibru” niż przemoc fizyczna. Jednak według naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill przemoc psychiczna jest równie groźna, co przemoc fizyczna, gdyż wywołuje u dziecka podobny uszczerbek na zdrowiu.

„Chociaż ludzie myślą, że przemoc psychiczna jest mniej szkodliwa od innych typów przemocy, my wykazaliśmy, że wszystkie rodzaje przemocy prowadzą do podobnych konsekwencji. Należą do nich różnorodne dolegliwości, począwszy od zaburzeń lękowych i depresyjnych, a skończywszy na łamaniu zasad i niebezpiecznej agresji” – mówi jeden z badaczy David Vachon.

Badacze wykorzystali dane zebrane przez innych naukowców – Dantego Cicchetti z Uniwersytetu w Minnesocie i Freda Rogoscha z Uniwersytetu w Rochester – podczas 20 lat prowadzenia obozów dla młodzieży z biednych domów.

Analiza informacji na temat problemów emocjonalnych i behawioralnych ponad 2 tys. dzieci w wieku 5-13 lat, z których połowa była ofiarami złego traktowania, pozwoliła stwierdzić, że przemoc – nieważne czy na tle psychicznym, czy na tle fizycznym – niekorzystnie oddziałuje na funkcjonowanie dzieci i młodzieży bez względu na ich płeć i przynależność rasową.

„Wygląda na to, że efekty różnych rodzajów przemocy stosowanej wobec dziecka są podobne, wielowymiarowe i uniwersalne” – komentuje Vachon.

Autorzy badania planują teraz sprawdzić, jak różne rodzaje przemocy wpływają na zmiany osobowościowe.