Pszczoły mają zdolności językowe

Zespół naukowców z Australii, Niemiec i Chin zauważył, że bez względu na dzielące gatunki pszczół miliony lat ewolucji, owady z łatwością przezwyciężają bariery językowe dla dobra ogółu.

„Taniec pszczół“, za pomocą którego owady przekazują informację, gdzie znajduje się obfite źródło pożywienia, należy do najdokładniej zbadanych form komunikacji w świecie zwierząt, niemniej jednak i w tym temacie kryje się wiele niespodzianek. Na całym świecie żyje dziewięć gatunków pszczół miodnych. W wyniku ewolucji oddzieliły się one od siebie i rozwinęły odmienne dialekty „mowy tańca”. Ich tańce różnią się pomiędzy sobą niczym języki różnych narodowości. „Treści komunikatów w przypadku wszystkich gatunków są podobne, jednakże kodowanie informacji w formie mowy tańca różni się w zależności od gatunku – mówi Jürgen Tautz, profesor Uniwersytetu w Würzburgu. Shaowu Zhang z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego Canberra postanowił zbadać, co się stanie, jeśli połączy on w jednym ulu wschodnie pszczoły miodne (Apis cerana cerana) z ich europejskimi krewnymi (Apis mellifera ligustica). Czy pszczoły, które dzieli 30-50 milionów lat ewolucji, zrozumieją się nawzajem?
„Za pomocą kierunku i czasu trwania tańca pszczoły informują swoich towarzyszy w ulu, gdzie znajduje się określony obiekt. Czas trwania jest różny w zależności od gatunku owadów, nawet jeśli odległość do pożądanego obiektu jest taka sama i żyją one w tym samym środowisku” – mówi Zhang. Eksperyment się powiódł – naukowcom po raz pierwszy udało się zmieszać ze sobą pod przywództwem azjatyckiej królowej dwie kolonie pszczół w jednym ulu. Wcześniej podobne eksperymenty kończyły się na tym, że obce gatunki nawzajem się zabijały. Naukowcy zamienili jednak charakterystyczny zapach rozpoznawczy pszczół na inny, sztuczny zapach, który utrzymywał się przez kilka dni. W tym czasie pszczoły przyzwyczaiły się do siebie i zaczęły ze sobą zgodnie współpracować. Ule z połączonymi gatunkami pszczół rozmieszczono na terytorium Chin. Po upływie 50 dni entomolodzy stwierdzili, że pszczoły europejskie zaczęły rozumieć treść azjatyckiego przekazu, i na odwrót.
W niedalekiej przyszłości naukowcy planują wyjaśnić, jakie dokładnie czynniki określają pojawianie się różnic w ‘językach’ pszczół” i czy mają na to wpływ geny, czy zdolności językowe owadów są przyswojone wtórnie. JSL
źródło:www.plosone.org