Różowy napój działa stymulująco. Dzięki niemu szybciej i dłużej biegniemy

Naukowcy zauważyli, że kolor napoju wpływa na kondycję sportowca. Napój barwiony na różowo działa lepiej od przeźroczystego, podobnego do wody
bieganie, bieg
bieganie, bieg

Badacze z University of Westminster zmierzyli wydajność osób trenujących przez 30 minut na stacjonarnych bieżniach. Ćwiczącym podawano do wypicia ten sam niskokaloryczny, słodkawy napój. Grupa badana dostała wersję, w której był barwnik spożywczy. Grupa kontrolna otrzymała wersję bez barwnika.

W grupie pijącej różowy napój odnotowano wzrost wydajności na poziomie 4,4 proc. oraz generalnie wyższy poziom dobrego samopoczucia. W ocenie prowadzących badanie naukowców, silniejsze pozytywne emocje odczuwane w trakcie ćwiczeń mogą czynić ich wykonywanie łatwiejszymi.

Wnioski z eksperymentu opublikowano z czasopiśmie „Frontiers in Nutrition”. Ma to być pierwszy przykład analizy wpływu koloru napoju na wydajność w trakcie ćwiczeń. – Potencjalnie otwiera się nowa ścieżka badań na polu izotoników dla sportowców – przekonują badacze.

Dlaczego różowy kolor działa pobudzająco?

Do testu uczeni wybrali barwnik różowy, ponieważ ten kolor wiązany jest ze słodyczą. Miał on zasugerować umysłom biegaczy, że piją napój z cukrem.

Wcześniejsze badania skupiały się na napojach zawierających węglowodany. Udowodniono ich pozytywny efekt psychologiczny: nie trzeba było ich pić, wystarczyło przepłukać usta, by zmniejszyć odczucie intensywności treningu.

Eksperyment z University of Westminster miał pozwolić ocenić, czy różowy płyn bez węglowodanów może wywołać podobne skutki,wykorzystując efekt placebo. Założenie okazało się prawdziwe. Biegacze zaopatrzeni w różowy napój potrafili w pół godziny przebiec średnio o 212 m więcej od grupy kontrolnej.

Kolory mają wpływ na kondycję i apetyt

Wpływ koloru na wydajność sportowców od dawna wzbudza zainteresowanie. Uczeni badają to zjawisko na wiele sposobów, zaczynając od oceny oddziaływania koloru stroju, który zawodnik nosi, po wpływ barw klubowych na poziom testosteronu.

– Podobnie kwestia barwy budzi duże zaciekawienie w gastronomii. Nie brakuje przecież badań na temat modyfikowania za pomocą kolorów percepcji smaków napojów i potraw – tłumaczy dr Sanjoy Deb, jeden z autorów badania.

Dodaje przy tym, że otrzymane wyniki bazują na wiedzy czerpanej zarówno z kuchni, jak i szatni sportowca. – Dodanie różowego barwnika spożywczego do sztucznie słodzonego roztworu nie tylko wzmacnia odczuwanie słodkiego smaku. Zwiększa też poczucie przyjemności, prędkość, z którą chcemy biegać oraz pokonany dystans – podsumowuje.

Źródło: Frontiers in Nutrition