Popełniasz więcej błędów. Siedem strat głównych powodowanych lękiem

Uświadom sobie, co cię omija, gdy się boisz i świadomie nie ulegaj swoim lękom. Otwórz się na nowe, nieznane i chwilowy dyskomfort, za którym może kryć się prawdziwa satysfakcja.
Popełniasz więcej błędów. Siedem strat głównych powodowanych lękiem

1. Masz upośledzony osąd rzeczywistości.

Tracisz zdolność prawidłowej oceny natury rzeczy. Zawęża się zakres percepcji, uwagi, pamięci. Osłabiona zostaje poznawcza funkcja mózgu. Myśli zaprzątnięte są wyłącznie określonym tematem i tym, w jaki sposób możesz się obronić czy zaatakować.

2. Myślenie jest ograniczone.

Dominuje prawa, a nie lewa półkula (za proces myślenia abstrakcyjnego odpowiada lewa). Czołowy badacz emocji Paul Ekman wyjaśnia, że znajdujemy się wtedy w okresie oporności, w którym lepiej nie robić nic, czego później moglibyśmy żałować.

3. Popełniasz więcej błędów.

Bo nie potrafisz dobrze ocenić informacji. Szukasz uzasadnienia, interpretując to, co podsyca twoje emocje.

4. Uczysz się z trudem.

W strachu organizm wydziela duże ilości kortyzolu i noradrenaliny, które zakłócają płynne działanie mechanizmów neuronalnych uczenia się i zapamiętywania.

5. Zwlekasz z podjęciem działania.

Lęk nie pozwala, by naprężały się twoje muskuły ryzyka. Przekładasz działania na jutro.

6. Przegapiasz szanse.

Myślisz defensywnie. Z całą pewnością dostrzegałbyś szanse łatwiej, gdyby twój umysł był „jasny i otwarty”.

7. Tracisz energię i zdrowie.

Dzień poświęcony na zamartwianie się jest bardziej wyczerpujący niż dzień wypełniony pracą. Nieustający, wypalający dialog wewnętrzny, który prowadzisz, zwłaszcza w długotrwałych okresach lęku, może prowadzić do depresji lub problemów z krążeniem.