Ma 4 lata, a już jest członkiem Mensy. Teddy Hobbs to najmądrzejszy maluch w Wielkiej Brytanii

Teddy Hobbs nauczył się czytać jako maluch i potrafi liczyć do stu w siedmiu językach – to dość imponujące osiągnięcia jak na statystycznego 4-latka. Właśnie został najmłodszym członkiem Mensy w Wielkiej Brytanii.
Teddy Hobbs to dopiero maluch, a już jest członkiem Mensy /Fot. Pixabay

Teddy Hobbs to dopiero maluch, a już jest członkiem Mensy /Fot. Pixabay

Teddy Hobbs prawdopodobnie jest najinteligentniejszym 4-latkiem na świecie, a na pewno w Wielkiej Brytanii. Jego mama – Beth Hobbs – powiedziała, że chłopiec nauczył się czytać, gdy miał zaledwie 26 miesięcy “oglądając programy telewizyjne dla dzieci i kopiując dźwięki słyszanych liter”.

Czytaj też: Zapomnij o IQ. Potencjał intelektualny lepiej może określić ostrość decyzji

Beth Hobbs mówi:

Zaczął rozpoznawać litery i kiedy wysłaliśmy go z powrotem do przedszkola po lockdownie, powiedzieliśmy, że chyba nauczył się czytać. Szybko mieliśmy telefon z potwierdzeniem. Pewnego dnia grał na swoim tablecie, wydając dźwięki, których po prostu nie rozpoznawałam, i zapytałam go, co to było, a on powiedział: “Mamusiu, liczę po mandaryńsku”.

Teddy został poczęty dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu (IVF), a jego rodzice chcieli rutynowo sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo, zanim rozpocznie naukę w szkole we wrześniu. Wyniki testów przeszły ich najśmielsze oczekiwania.

Teddy Hobbs zawstydzi wielu dorosłych

Teddy potrafi już liczyć do 100 w sześciu nierodzimych językach, w tym francuskim, niemieckim, hiszpańskim, walijskim i mandaryńskim. Sam nauczył się czytać kopiując dźwięki słyszane w bajkach. Jest gotowy, by zanurzyć się w lekturze książek o Harrym Potterze, ale rodzice mają pewne obiekcje, czy to odpowiednia tematyka dla 4-latka.

Teddy Hobbs

Rodzice Teddy’ego zwrócili się do Mensy, największego i najstarszego stowarzyszenie ludzi o wysokim ilorazie inteligencji na świecie. Jest ono otwarte dla osób, które uzyskały wynik na poziomie 98. percentyla lub wyższym na specjalnym teście. Tylko 2 proc. ludzi na świecie przechodzi rygorystyczne testy kwalifikacyjne. Mensa nie ocenia jednak dzieci poniżej 10. roku życia, ale jeżeli rodzice mają takie życzenie, muszą zostać przebadane przez psychologa edukacyjnego.

Teddy miał 3 lata i 7 miesięcy, gdy przystąpił do testu. Rodzice martwili się, czy wysiedzi przed laptopem przez godzinę, ale okazało się, że nie jest to dla chłopca problemem.

Czytaj też: Inteligencja emocjonalna: czym jest i jak ją budować? 10 oznak ludzi z wysokim IQ emocjonalnym

Według skali inteligencji Stanforda-Bineta, Teddy, który rozpoznaje litery i słowa dziecka na poziomie 9-latka, uzyskał wynik 139 i był w 99,5 percentylu dla swojego wieku.

Beth Hobbs żartuje:

Nie jesteśmy pewni, skąd Teddy ma takie zdolności. Mój mąż i ja nie jesteśmy lingwistami, więc zawsze żartujemy, że embriolog musiał coś pomieszać. Nie mamy pojęcia, dlaczego nasz syn jest tak mądry.

Chłopiec obecnie nie kwalifikuje się do diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu lub zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Jest po prostu znacznie przed swoimi rówieśnikami. Teddy widzi się w przyszłości jako lekarz, a obecnie uwielbia spędzać czas na czytaniu swojej 15-miesięcznej siostrze, Pippie.