Zdrowa Coca-cola? Producent sięga po stewię

Producenci napojów coraz chętniej sięgają po stewię – naturalny słodzik Ameryki Południowej. Dzięki niej oferują produkty z mniejszą zawartością cukru.

Czytaj także: Słodkie życie bez cukru

Nowa wersja Coca-coli pojawiła się w Argentynie. Ma zieloną etykietkę oraz dopisek “life”, który odwołuje się do naturalnych substancji słodzących. 

Nowa Coca-cola różni się od tradycyjnej przede wszystkim składem i zawartością cukru. Jej kolor i smak pozostaje ten sam. Słodycz napoju zapewnia stewia, słodka roślina z Paragwaju.

Stewia jest naturalnym słodzikiem. Jest 150 razy słodsza od rafinowanego cukru. Wśród licznych zalet tej rośliny wymienia się brak kalorii, bardzo dobrą rozpuszczalność w wodzie, odporność na wysoką temperaturę i możliwość długiego przechowywania. Stewia zawiera ponadto białka, substancje tłuszczowe, bogaty asortyment cennych minerałów i mikroelementów: wapń, potas, magnez, żelazo, chrom, mangan, selen, krzem, kobalt, cynk, szereg witamin z grupy B, witaminę C, beta-karoten.

Stewia nie podnosi poziomu cukru we krwi, więc jest bezpieczna dla chorych na cukrzycę, jest pomocna w walce z nadciśnieniem. Nie powoduje próchnicy, a nawet pomaga ją zwalczać!

Roślina już od setek lat była stosowana przez plemię Indian Guarani. Od  wieków znana była także w Brazylii, a później w całej Ameryce Południowej.

Stosowanie stewii w żywieniu pozwala ograniczyć kaloryczność diety dzięki eliminacji znacznej części cukru przy jednoczesnym zachowaniu słodkiego smaku.