10 największych farm fotowoltaicznych na świecie. Jeden kraj depcze Chinom po piętach

Przemysł fotowoltaiczny coraz silniej zaznacza swoją obecność na całym świecie. Kilka krajów wprost dominuje pod względem budowania coraz to większych elektrowni produkujących energię ze słońca. Zobaczmy, jakie jest 10 największych farm fotowoltaicznych na świecie.
10 największych farm fotowoltaicznych na świecie. Jeden kraj depcze Chinom po piętach

Przemysł fotowoltaiczny rośnie na naszych oczach. Nie tylko w Polsce domowe instalacje słoneczne stają się coraz popularniejsze. Rośnie także liczba komercyjnych, wielkoskalowych elektrowni. Jakie jest 10 największych farm fotowoltaicznych na świecie? Prezentujemy zestawienie prawdziwych gigantów z kilku krajów.

Pamiętajmy również, że dynamika rozwoju fotowoltaiki jednak tak ogromna, że za kilka lat powstaną jeszcze większe elektrownie lub nowe krają dołączą się do wyścigu o miano „słonecznego monopolisty”. Póki co liderem w produkcji paneli słonecznych oraz energii z ogniw fotowoltaicznych są Chiny. Jednak pod względem największych farm fotowoltaicznych inny kraj pokazuje swoją siłę – Indie.

Czytaj też: Jak długo panele słoneczne zachowują swoją wydajność?

Bhadla Solar Park / źródło: Wikimedia Commons, zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel 2020

1. Bhadla Solar Park – Indie

Północno-zachodnie Indie na granicy Pakistanem pokrywa nieprzyjazny teren pustyni Thar, gdzie panuje gorący klimat i rocznie spada ledwie kilka milimetrów deszczu. To właśnie tutaj wybudowano największą farmę fotowoltaiczną. Znajduje się ona w Bhadla, w stanie Radżastan. Elektrownia powstała w 2018 roku, ma powierzchnię 160 kilometrów kwadratowych (co odpowiada obszarowi Katowic) i produkuje energię o maksymalnej mocy 2,7 GW.

2. Huanghe Hydropower Hainan Solar Park – Chiny

Chiny są na ostatniej prostej do przegonienia dominacji Indii w budowie największych elektrowni słonecznych. W 2020 roku oddali do użytku Huanghe Hydropower Hainan Solar Park zlokalizowany niedaleko miasta Quinghai w północno-zachodniej części kraju. Początkowa moc gigantycznej elektrowni wynosi 2,2 GW, ale Chińczycy mają w planach rozbudowę tego projektu OZE do mocy 16 GW. Poza panelami słonecznymi postawione zostaną również turbiny wiatrowe.

Pagavada Solar Park / źródło: Wikimedia Commons, zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel 2020

3. Pagavada Solar Park – Indie

Podium zamyka farma fotowoltaiczna zlokalizowana w południowych Indiach, w stanie Karnataka. Wybudowana w 2019 roku dysponuje maksymalną mocą wynoszącą 2,05 GW. W porównaniu do elektrowni z Radżastanu jest niemal trzykrotnie mniejsza pod względem powierzchni, ponieważ zajmuje obszar 53 kilometrów kwadratowych.

Czytaj też: Panele słoneczne mogą być jeszcze wydajniejsze. Jaka droga czeka tę technologię?

4. Benban Solar Park – Egipt

Obszar muhafazy Asuanu – podobnie, jak i cały Egipt – jest pokryty niemal w całości pustynią. Wyjątek stanowią tereny nad brzegiem Nilu, które są sztucznie nawadniane. Na tak nieprzyjaznym terenie wybudowana została farma Benban, której powierzchnia wynosi 37 kilometrów kwadratowych. Została ona oddana do użytku w listopadzie 2019 roku, a jej maksymalna moc wynosi 1,65 GW. Elektrownia jest na tyle ogromna, że widoczna jest nawet z kosmosu.

5. Tengger Desert Solar Park – Chiny

Ta farma fotowoltaiczna zlokalizowana jest w środkowych Chinach i podobnie jak pozostałe – została wybudowana na środku pustyni. Zajmuje ona powierzchnię 43 kilometrów kwadratowych i ma moc 1,547 GW. Została oddana do użytku w 2016 roku i przez dwa lata piastowała tytuł największej farmy fotowoltaicznej na świecie. W 2018 roku musiała oddać laur pierwszego miejsca indyjskiej instalacji.

Czytaj też: Chińczycy pobili sąsiadów ze wschodu. Mają najbardziej wydajne ogniwo fotowoltaiczne na świecie

Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park / źródło: Wikimedia Commons, zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel 2020

6. Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park – ZEA

50 kilometrów od Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się kolejna gigantyczna w skali świata farma fotowoltaiczna, której nadano nazwę na część wiceprezydenta ZEA. W porównaniu do pozostałych elektrowni jest ona stosunkowo „stara”, ponieważ w 2023 roku będzie obchodzić swoje dziesięciolecie. Panele słoneczne umieszczone na powierzchni aż 77 kilometrów kwadratowych potrafią produkować energię z maksymalną mocą 1,313 GW. Farma jest nadal w rozbudowie i wkrótce ma szansę przegonić wyżej znajdujące się w rankingu elektrownie. Według ambitnych planów do 2030 roku moc instalacji zostanie zwiększona aż do 5 GW.

7. Noor Abu Dhabi Solar Power – ZEA

Jest to największa pojedyncza farma fotowoltaiczna na świecie, czyli w skład której wchodzi jedno olbrzymie pole pokryte panelami słonecznymi. W związku z tym jej powierzchnia jest “niewielka”, bo wynosi tylko 8 kilometrów kwadratowych. Natomiast maksymalna moc wynosi zawrotne 1,17 GW. Instalacja znajduje się niedaleko Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i ukończono jej budowę w 2019 roku. Pierwsze słowo w jej nazwie oznacza po arabsku „światło”.

Czytaj też: Panele fotowoltaiczne i szyby samochodów odśnieżą się same. Nową technologię testowano na Alasce

8. Jinchuan Solar Park – Chiny

To już trzecia chińska instalacja fotowoltaiczna w czołowej dziesiątce. Jinchuan Solar Park znajduje się w północno-zachodniej części Chin, w prowincji Gansu. Powstała w 2019 roku. Jej powierzchnia liczy 90 kilometrów kwadratowych. Panele słoneczne zamontowane w tym miejscu potrafią pracować z maksymalną mocą 1,03 GW.

Kurnool Ultra Mega Solar Park / źródło: Wikimedia Commons, zawiera zmodyfikowane dane Copernicus Sentinel 2020

9. Kurnool Ultra Mega Solar Park – Indie

Wysokie zapotrzebowanie na energię w Indiach zmusza do budowy wielu projektów fotowoltaicznych na ogromną skalę. Kolejna gigantyczna elektrownia znajduje się w stanie Andhra Pradesh na południu kraju. Rozlokowane na obszarze 24 kilometrów kwadratowych ogniwa fotowoltaiczne pracują z maksymalną mocą 1 GW.

10. Datong Solar Power Top Runner Base – Chiny

Stawkę dziesięciu największych farm fotowoltaicznych zamyka instalacja znikądinąd, jak z Chin. Elektrowania Datong jest nadal w trakcie budowy i znajduje się w Sinciangu. Obecna moc, jaką dysponuje farma, wynosi 1 GW, a docelowo ma ona wynosić aż 3 GW. Wówczas będzie ona największą tego typu instalacją na świecie. Wokół elektrowni jest wiele kontrowersji związanych z Ujgurami, którzy są ludnością autochtoniczną w Sinciangu. Jak donoszą niektóre media, siłą byli oni zaciągani do prac budowlanych przy farmie, łamiąc tym samym prawa człowieka.

Jak możemy zauważyć, pod względem największych farm fotowoltaicznych dominują tak naprawdę trzy kraje: Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wszystkie instalacje są zbudowane na terenach pustynnych, których tam nie brakuje. Warto zwrócić uwagę, że powyższe zestawienie obejmuje zespoły instalacji słonecznych, czyli tzw. “parki solarne” (ang. solar park), a nie pojedyncze pola, na których umieszczono moduły.

Czytaj też: Jak wygrać z katastrofą klimatyczną? Każdy kraj powinien instalować tyle paneli fotowoltaicznych, co Niemcy

Gdzie w tej stawce mogłaby się znaleźć Polska? Na stan z 2023 roku największa farma fotowoltaiczna znajduje się w Zwartowie (woj. zachodniopomorskie) – informuje Rynek Elektryczny. Jej powierzchnia wynosi 3 kilometry kwadratowe. Łącznie panele słoneczne mogą produkować energię z mocą 200 MW. Po rozbudowie wartość ta wzrośnie do 290 MW. Chociaż jest to ponad dziesięciokrotnie mniej niż w przypadku Bhadla Solar Park, to instalacja jest największą w całej Europie Środkowo-Wschodniej.